No nyt! Näin Ilkka Paananen ja Supercell auttavat ukrainalaisia hädässä: "Teemme ensimmäistä kertaa jotain uutta"

Suomalainen peliyhtiö Supercell on päättänyt kantaa kortensa ketoon ja lahjoittaa ainutlaatuisella tempauksellaan jopa miljoona euroa ukrainalaisten hyväksi.
Supercellin toimitusjohtaja Ilkka Paananen kuvailee tilannetta henkilökohtaisilla sometileillään.
- Emme yleensä puhu lahjoituksistamme julkisesti, mutta teemme myös ensimmäistä kertaa jotain uutta - vastauslahjoituksia. Jos liityt tuet rauhaa ja Ukrainan kansaa Supercellin kanssa, teemme vastaavan kokoisen lahjoituksen jopa miljoonaan euroon asti, Ilkka kirjoittaa vapaasti suomennettuna.
Kyseessä on siis käytännössä nokitushaaste, jolla yritys vastaa rahalla hyväntekijöiden lahjoittamaan summaan. Lahjoitettava potti jakautuu usealle ukrainalaisia hädän keskellä tukevalle organisaatiolle.
- Kaikki Supercellissä ovat kauhuissaan Ukrainan humanitaarisesta kriisistä. Haluamme ottaa osaa tämän kärsimyksen lievittämisessä, yhtiö kertoo lahjoitusalustalla.
Perjantaina (4.3.) aamupäivällä lahjoittajat ovat aktivoituneet jo yli 50 000 eurolla, johon Supercell on ehtinyt vastata yli 46 000 eurolla. Tavoitteena on kerätä yhteensä noin kaksi miljoonaa euroa.
Voi liittyä lahjoittajien joukkoon tästä.