Näin räikeästi räppäri Cledos rikkoi lakia moottoritiellä - reaktio hämmentää

Räppäri Cledos, oikealta nimeltään Vladislav Heponen, 24, on aiheuttanut ihmetystä vaarallisilla touhuillaan.
Artisti julkaisi Instagram-tililleen maanantaina videon, jossa hän istuu Porche-merkkisen auton konepellillä. Auto ajaa hurjaa vauhtia eteenpäin, eikä Cledos ole videon perusteella kiinni konepellissä mitenkään. Video on ilmeisesti kuvattu vieressä ajavan kulkuneuvon kyydistä.
Videon taustalla pauhaa Cledosin ja Jambon yhteiskappale, jota hän räppää auton porhaltaessa eteenpäin. Pelkääjänpaikalla istuu räppipiireistä tuttu Jambo, oikealta nimeltään Jami Kisonen.
Cledosin seuraajat ovat tunnistaneet videon kuvauspaikaksi Helsingissä sijaitsevan Vuosaaren sillan.
Räppäri Cledos vuokrasi Finnairin lentokoneen - täräyttää Tiktokissa: "Muut menee Onni-bussilla"
Cledosin julkaisema video on kerännyt alleen runsaasti kummastelevia viestejä.
Myös muut julkisuudesta tutut suomalaiset ovat jättäneet kommenttinsa Cledosin päivityksen yhteyteen.
Farmi Suomi -ohjelmastakin tuttu Seksikäs-Suklaa on fiilistellyt räppärin videoa neljällä liekkiemojilla. Autoa videolla ajava Jambo on puolestaan toistanut videon kuvatekstissä mainettua hokemaa.
- Kilsoi kilsoooi, hän kirjoittaa.
Gasellit -yhtyeestä tuttu Hätä-Miikka muistuttaa räppäriä vastuullisempaan käyttäytymiseen.
- Turvavyöt kiinni Vladis! hän ohjeistaa.
Cledosin jakamaa videota on puitu muun muassa keskustelupalstoilla. Seiskan lisäksi räppärin vastuuttomasta käytöksestä on uutisoinut ainakin Ilta-Sanomat, jonka tavoittama Helsingin poliisilaitoksen liikennevalvontatoiminnon johtaja on kommentoinut näkemäänsä yksiselitteisesti.
Dennis Pastersteinin mukaan auton kuskia epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Cledosta epäillään puolestaan syyllistymisestä liikenneturvallisuuden vaarantamiseen.
Nyt Cledos on reagoinut uutisointeihin myös omalla Instagram-tilillään.
Tiistaina julkaisemaansa Instagram-päivitykseen Cledos on lisännyt kuvakaappauksen Iltalehden tekemästä artikkelista koskien räppärin aiheuttamaa konepeltikohua.
Kuvan kylkeen hän on lisännyt kaksi tunnelmiaan kuvailevaa emojia.
Toinen emoji kuvaa henkilöä, joka on myötähäpeän johdosta painanut käden kasvojensa eteen. Toinen emoji kuvaa korvaa, johon on asetettu kuulolaite.
Kuvia tulkittaessa Cledos osoittaa mitä ilmeisimmin turhautuneisuutensa tempauksesta syntyneeseen uutisointiin.
Cledos on ollut otsikoissa aiemmin erikoisten tapaustensa takia.
Viime marraskuussa hän vuokrasi somepäivitystensä mukaan Finnairin lentokoneen omaan käyttöönsä. Toukokuussa Seiska paljasti herran joutuneen ryöstön kohteeksi Britanniassa. Varkaiden saaliiksi päätyivät muun muassa Cledosin ja räppärikollega Williamin kymppitonnien arvoiset Rolex-kellot.
Juttua muokattu 24.1. klo 17.42. Korjattu tieto videolla kuultavasta kappaleesta, jonka esittäjinä ovat sekä Cledos, että Jambo. Korjattu myös tieto ajoneuvossa istuvasta Jami Kisosesta (Jambo), joka ei videon perusteella aja kyseistä autoa. Alun perin uutisessa kerrottiin virheellisesti Jambon istuvan kuskin paikalla.