Meikittömän Sanna Marinin yllättävä päivitys lentokoneesta - näin somekäytös muuttui kritiikin jälkeen

Pääministeri Sanna Marin, 37, (sd.) fiilisteli tänään maanantaina (28.11.) tunnelmiaan yläilmoista selfien kera.
Arkistovideo: Näin Sanna Marinin kohubileet etenivät
Sanna Marin julkaisi erikoisen kuvan syntymäpäivänsä kunniaksi - useat julkkikset onnittelevat
Sanna kommentoi somekuviaan sunnuntaina (27.11.) pääministerin kyselytunnilla. Haastattelussa hän vakuutti, ettei käytä kasvojen piirteitä muuttavia filttereitä.
Haastattelun jälkeen aiheesta syntyi porua Twitterissä, jossa monet kyseenalaistivat Sannan puheet.
Sanna Marin selitteli muokattuja kuviaan – somekansa raivostui: ”Nyt taisi tulla valkoinen valhe…”
Tällä hetkellä pääministeri on matkalla Uuteen-Seelantiin.
Koneessa hän on ottanut itsestään lentokoneessa selfien, mutta tällä kertaa kuva on muokkaamaton.
Hän on julkaissut kuvan Instagramin tarinatosiossa, joten se poistuu 24 tunnin kuluttua.
Vaikuttaa siis siltä, että Sanna on muuttanut toimintaansa kritiikin jälkeen.
Luonnollisessa selfiessä hän hymyilee ilman meikkiä hihaton toppi päällään. Päässään Sannalla on kuulokkeet. Hän päivittikin samalla reissutunnelmiaan yläilmoista ja kertoi myös samalla elokuvamaustaan.
- Huomenta! Yö meni matkustaessa. Nukuin ja katsoin uuden Top Gunin. Kohta laskeudutaan Singaporeen. Siitä vielä matkaa Uuteen-Seelantiin, pääministeri raportoi tilannetta.
Sanna ei viestissään kertonut, mitä mieltä hän oli Tom Cruisen tähdittämästä Top Gun: Maverick -elokuvasta, mutta ilmeisesti toimintapätkät kuuluvat Sannan suosikkeihin.
Sannan päivitys on katsottavissa 24 tuntia Instagramin tarinoissa.
Alla olevassa kuvassa Sanna sen sijaan matkustaa täydessä tällingeissä.