Kirjailija Kari Hotakainen avautuu suhteestaan rahaan: Olen tyypillinen entinen persaukinen
Kari Hotakaiselta, 65, on jälleen ilmestynyt uusi romaani. Opetuslapsen lehdistötilaisuus järjestettiin Helsingissä prameassa hotelli Presidentissä, eikä kirjailija vaikuttanut oikein viihtyvän. Hän on enemmän kotonaan kansankuppiloissa ja huoltoasemilla.
– Myös Opetuslapsi sijoittuu huoltoasemalle, tosin hylätylle, Kari kertoo Seiskalle.
– Kirja on kostotarina katkeroituneesta kolmekymppisestä Mariasta. Hän pistää kolmen päivän aikana hösseliksi kidnappaamalla kolme ihmistä ja sulkemalla heidät hylätylle huoltoasemalle. Siinä juoni pähkinänkuoressa.
Kimi-kirjalla kultasuoneen osunut Kari Hotakainen nostaa vuosittain yli 10 000 euron osingot!
Karilla ei ole kirjoittamiseen taloudellista pakkoa, ei ole ollut vuosikausiin. Verotiedoista on saatu lukea, miten hyvin kirjailijan työllä voi lyödä leiville.
Pelkästään vuonna 2018 Karin firma teki lähes 800 000 euron tuloksen. Tuolloin toki ilmestyi Tuntematon Kimi Räikkönen -kirja, joka singahti rakettimaisesti Suomen kaikkien aikojen myydyimmäksi urheilukirjaksi.
– Suhteeni rahaan on vanhanaikainen. Lähtökohtani huomioon ottaen olen melko tyypillinen entinen persaukinen, Kari murjaisee.
Suosikkikirjailija suhtautuu nöyrästi varallisuuteensa. Ajattelutapa on iän tuomaa viisautta.
– Varallisuuteni on tullut myöhään. Olisin taatusti merkittävä kusipää, jos olisin saanut kaiken 25-vuotiaana. Varmasti olisin aika perso kaikelle ja kohtuullinen kermaperse muutenkin.
– En kuitenkaan ole luonteeltani sen kummempi kuin muutkaan. Minun ei enää tarvitse ottaa kaikkia töitä vastaan, mutta vielä kymmenen vuotta sitten piti tehdä koko ajan juttukeikkoja lehtiin.