Käsittämätön kaksoisolento! Suomalaisnäyttelijä on kuin Kari-Pekka Kyrön kopio – uskomaton yhdennäköisyys

Kari-Pekka Kyrö & Tobias Zilliacus.
Mainos
Mainos päättyy

Nelonen järjesti tällä viikolla medialle kuvauspaikkavierailun Lahteen. Mastokaupungissa kuvataan parhaillaan Lahti 2001 -draamasarjaa, joka kertoo fiktiivisin keinoin tositapahtumista: kansakuntaa järisyttäneestä dopingskandaalista.

Tältä Lahti 2001 -sarjan kuvauksissa näyttää:

Lehtimiehet saivat seurattavakseen erään kohtauksen kuvaustilannetta. Siinä Jon-Jon Geitelin esittämä Jari Isometsä pettyy rajusti jäädessään niukasti ulos palkintopallikorokkeelta miesten 15 kilometrin perinteisessä kilpailussa.

Jon-Jon muistuttaa habitukseltaan kovasti Jaria, mutta kollegansa Tobias Zilliacus, 51, tekee vieläkin pysäyttävämmän muodonmuutoksen. Helsinkiläisnäyttelijä on kuin ilmetty Kari-Pekka Kyrö, joka kohtauksessa lohduttaa maansa myynyttä Isometsää.

Mainos
Mainos päättyy

Yhdennäköisyys oli niin ilmeinen, että se noteerattiin välittömästi mediaväen keskuudessa. Onko se sittenkin aito Kari-Pekka Kyrö? Kysymys oli relevantti, sillä mestarillisesti maskeerattu Zilliacus on kuin kopio hiihtomaajoukkueen ex-valmentajasta.

Johannes Holopainen on kuin ilmetty Mika Myllylä – opetteli jopa Haapajärven murteen: tältä se kuulostaa!

Tobias Zilliacus on Lahti 2001 -sarjan kuvauksissa kuin ilmetty K-P Kyrö.
Tobias Zilliacus on Lahti 2001 -sarjan kuvauksissa kuin ilmetty Kari-Pekka Kyrö.

Seiska haastatteli Tobiaksen, jolla on takanaan pitkä ja menestyksekäs näyttelijänura. Helsinkiläinen herrasmies muistetaan lukuisista teatteriproduktioista mutta myös muutamista kansainvälisistä filmatisoinneista.

Esimerkiksi vuonna 2012 Tobias teki näyttävän roolin ruotsalaisessa suurtuotannossa Hypnotisoijassa, joka perustuu Lars Keplerin menestysromaaniin. Siinä hän näytteli suomalaissyntyistä rikoskomisario Joona Linnaa, mutta maaliskuisessa Lahdessa 2023 hän on kuin ilmetty K-P Kyrö.

– Olen saanut kuulla jo ennen tätä tuotantoa, että meissä on kuulemma samaa näköä. Ehkä tämä rooli oli sitten tarkoitettu minulle, Tobias naurahtaa Seiskalle.

Tobias Zilliacus kertoo Kari-Pekka Kyrön roolistaan:

Mainos
Mainos päättyy

Kari-Pekka Kyrö oli tapahtumien polttopisteessä, kun kuusi suomalaista kärysi Hemohesin käytöstä hiihdon MM-kisojen aikaan 2001. Verenohennuslääkkeellä on mahdollista peitellä epohormonin käyttöä.

Juuri Kari-Pekan on kerrottu olleen se, joka unohti dopingia sisältäneen lääkelaukun helsinkiläiselle huoltamolle. Silloisen Suomen maajoukkuevalmentajan kohtalokas unohdus käynnisti ketjureaktion, joka räjäytti lopulta dopingpommin.

Amerikkalainen mediajätti hehkuttaa Lahtea – nyt puhuvat Suomen Chicagossa asuvat Sipe Santapukki ja Toni Wirtanen: ”Sehän me kaikki tiedetään”

Tobiaksen mukaan Kari-Pekan roolia on mielenkiintoista näytellä.

– Hän on ristiriitainen ja monista palasista koottu hahmo, jopa myyttinen omalla tavallaan. Näyttelijälle on tietysti mielekästä, kun löytyy monta tasoa ja siten paljon näyteltävää.

Tosielämän Kari-Pekka Kyrö kuvattuna 2010 vieraillessaan Ylen Arto Nybergin vieraana.
Tosielämän Kari-Pekka Kyrö kuvattuna 2010 vieraillessaan Ylen Arto Nybergin vieraana.
Mainos
Mainos päättyy

Vaikkei varsinaista hiihtotekniikkaa ole hionutkaan, myös Tobias on joutunut hiomaan fysiikkaansa muiden Lahti 2001 -näyttelijöiden tavoin. Seiskan haastattelussa istuukin silminnähden kovakuntoinen mies.

Tajuttomassa tikissä! Suomalaisnäyttelijät treenasivat itsensä huippukuntoon ja posket lommolle - tältä näyttää Lahti 2001 -sarjan kuvauksissa

– Tässä täytyy itsekin olla uskottavassa kunnossa, koska Kyrö oli tosi kovassa kunnossa siihen aikaan.

Tiukka tilanne Lahden stadionilla keväällä 2001. Vasemmalta oikealle Marc Gassot (Harri Kirvesniemi), Kai Vaine (Janne Immonen) ja Tobias Zilliacus (Kari-Pekka Kyrö).
Tiukka tilanne Lahden stadionilla keväällä 2001. Vasemmalta oikealle Marc Gassot (Harri Kirvesniemi), Kai Vaine (Janne Immonen) ja Tobias Zilliacus (Kari-Pekka Kyrö).

– Hiihtotekniikkaa ei ole niinkään tullut hiottua samalla tavalla kuin muut näyttelijät, mutta muutoin olemme kyllä treenanneet yhdessä fyysistä puolta.

Helsinkiläisnäyttelijä sanoo vaikuttuneensa Lahden valtavasta, MM-tason latuverkostosta. Myös Lahden legendaarinen hiihtostadion on Tobiakselle entuudestaan tuttu paikka.

– Kävin täällä katsomassa pojan kanssa hiihdon MM-kisat 2017, kun Iivo kompastui loppusuoralla norjalaiseen.

Seiska selvitti: tällainen on Iivo ja Kerttu Niskasen kotipitäjä – Vieremällä ei osata antaa periksi

Lahti 2001 -draamasarjan lisäksi Tobiasta työllistää myös Myrskyluodon Maija. Tiina Lymin ohjaamaa elokuvaa odotellaan ensi vuonna elokuvateattereihin.

Tobias Zilliacus on Lahti 2001 -sarjan kuvauksissa kuin ilmetty K-P Kyrö.
Tobias Zilliacus on kuin kopio Suomen hiihtomaajoukkueen ex-valmentaja Kari-Pekka Kyröstä.

– Se on jo studiovaiheessa eli teemme nyt sisäkuvauksia. Ne jatkuvat myöhemmin keväällä ja vielä alkukesästä, Tobias sanoo Seiskalle.

Take Two Studiosin tuottama Lahti 2001 -sarja on toteutettu yhteistyössä Lahden kaupungin kanssa. Ilkka Hynnisen ja Riku Suokkaan ideoima ja käsikirjoittama sarja nähdään Ruudussa loppuvuonna 2023.


 

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan