Jopa virtsa ja tatuoinnit tutkitaan – ylilääkäri Hannu Lauerma: Tällainen on mielentilatutkimus

Hannu Lauerma
Mainos
Mainos päättyy

Työelämäprofessori, ylilääkäri Hannu Lauerma, 61, kertoo Seiskalle, mitä mielentilatutkimuksessa tehdään ja miksi siinä huijaaminen on äärimmäisen vaikeaa, lähes mahdotonta.

Heti haastattelun alkuun Lauerma korostaa, ettei hän ota millään tavalla kantaa helsinkiläispsykiatrin tapaukseen.

– Kerron mielelläni yleisellä tasolla mielentilatutkimuksesta, sillä sen ympärillä on valtavasti erilaisia uskomuksia. Siksi oikean tiedon levittäminen on tarpeen, hän toteaa.

Ullanlinnan epäilty mattosurmaaja teki Ollille mielentilatutkimuksen: ”Hän jäi mieleen erikoisena persoonana”

Mainos
Mainos päättyy

Yleensä mielentilatutkimus kestää kaksi kuukautta.

– Mielentilatutkimuksessa taustatiedot ovat hyvin olennaisessa roolissa. Meillä on käytettävissä kaikki merkinnät, jotka ihmisestä on jäänyt erilaisiin rekistereihin aina synnytyskertomuksesta lähtien koko terveys- opiskelu-, työ- ja sosiaalihistoriaan.

Lisäksi käytössä on omaisten ja tuttavien käsitykset tutkittavasta.

– Ne tietysti ymmärretään subjektiivisiksi ja ehkä värittyneiksi.

Aineistoon kuuluu kaikki materiaali poliisin esitutkinnasta ja oikeudenkäynneistä, mukaan lukien todistajalausunnot.

Mielentilatutkimukset tehdään pääosin kuvan Niuvanniemen sairaalassa tai Vanhan Vaasan sairaalassa.
Mielentilatutkimukset tehdään pääosin kuvan Niuvanniemen sairaalassa tai Vanhan Vaasan sairaalassa.

Taustatiedon lisäksi tutkittavalle tehdään perusteellinen terveystarkastus.

Mainos
Mainos päättyy

– Henkilölle tehdään aivojen kuvantamistutkimus magneettikuvauksella, EEG-tutkimus ja otetaan kattavat laboratoriokokeet niin virtsasta kuin verestä.

– Mielenhäiriö voi toisinaan johtua vaikkapa aivovammasta tai taudeista, kuten esimerkiksi kilpirauhasen häiriöstä, Hannu muistuttaa.

Kliinisten tutkimusten lisäksi kohteen vartalokin tutkitaan.

– Katsotaan, miten ihminen on hoitanut itseään aina hampaista lähtien vaikkapa mahdollisiin kynsisieniin. Esimerkiksi väkivaltaan altistavat anaboliset hormonit jättävät jälkensä, eikä minkään laittoman aineen käyttö alenna syyntakeisuutta.

– Jos henkilöllä on tatuointeja tai arpia, niiden tausta ja merkitys käydään läpi. Ruumiinrakenteen poikkeavuudet voivat johtaa geneettisten oireyhtymien jäljille.

Hannun mukaan mielentilatutkimuksessa on käytännössä mahdoton huijata. – Ihminen skannataan joka puolelta, hänestä otetaan ilmakuva ja tutkitaan vieläpä maaperänäytteet.
Hannun mukaan mielentilatutkimuksessa on käytännössä mahdoton huijata. – Ihminen skannataan joka puolelta, hänestä otetaan ilmakuva ja tutkitaan vieläpä maaperänäytteet.

Ullanlinnan epäilty mattosurmaaja teki naisystävänsä kuristaneelle mielentilatutkimuksen – tuomittu Olli epäilee nyt tuloksia

Mainos
Mainos päättyy

Mielentilatutkimukseen kuuluvat myös psykiatrin, psykologin ja sosiaalityöntekijän erilliset haastattelut ja erilaiset kysymys- ja testipatteristot.

– Osa niistä luotaa nimenomaan mahdollista oireiden teeskentelyä. Lisäksi tutkittavaa tarkkaillaan osastolla koko tutkimusajan ympäri vuorokauden. Havaintoja tehdään siitä, miten hän syö, nukkuu, keitä hän tapaa, keitä välttelee ja miten hän reagoi erilaisissa sosiaalisissa tilanteissa, ja onko eri yhteyksissä tehdyissä havainnoissa jotain epäilyttävää ristiriitaa.

– Hyvin erilaisten ja toisiaan täydentävien näkökulmien yhdistelmällä saadaan poikkeuksellisen luotettava kuva henkilöstä ja hänen mahdollisista häiriöistään.

Jos ristiriitaisuuksia havaintojen ja esitietojen välillä ilmenee, niiden tausta selvitetään.

Kun mielentilatutkimusraportti on valmis, se esitellään THL:n oikeuspsykiatriselle lautakunnalle.

– Siellä tutkimus käydään läpi täikammalla. Toisinaan lautakunta esittää lisäselvitysten tekemistä ennen raportin hyväksymistä.

– Jos vääriä arvioita tehtäisiin, Niuvanniemestä vapautuisi nopeasti ”ihmeparantuneita”. Näin ei ole, Hannu toteaa.
– Jos vääriä arvioita tehtäisiin, Niuvanniemestä vapautuisi nopeasti ”ihmeparantuneita”. Näin ei ole, Hannu toteaa.

Kun lautakunta on käsitellyt lausunnon, se tekee tästä kaikesta vielä oman lausuntonsa tuomioistuinta varten.

Hannulla on 25 vuoden työkokemuksella muodostunut selkeä näkemys mielentilatutkimuksista.

– Mielestäni järjestelmä on toimiva ja hyvin aukoton. Turvallisuuden maksimoinnin kannalta on erittäin tärkeää, ettei kroonisesti mielisairaita sijoiteta vankiloihin. Se on vankien, vartijoiden sekä potilaan etu.

Mikäli tutkittava todetaan alentuneesti syyntakeiseksi, se voidaan ottaa huomioon tuomion pituutta määrättäessä. Tällöin rangaistus kärsitään vankilassa.

Hannun mukaan puheet mielentilatutkimusten huijauksista ovat usein lähtöisin juuri näistä tapauksista.

– Erityisesti vankilakulttuurissa heikkoutta ei haluta näyttää. Alentuneesti syyntakeiselle saattaa olla kiusallista kertoa totuutta.

– Vankikavereille on helpompi kertoa, että minäpä se olin niin etevä poika, että teeskentelin mielentilatutkimuksessa ja sain siksi alemman tuomion.

Tilaa Seiska tästä!
 
Oletko jo tilaaja? Lue tuoreimman Seiskan digilehti tästä.
 
Tuoreimman Seiskan löydät myös kaikista hyvin varustelluista Lehtipisteistä.
 
Kuulitko mehukkaan julkkisjuorun? Nappasitko kohukuvan? Soita 044 567 7777, tai lähetä vinkki lomakkeella.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan