Jaajo Linnonmaa jätti Sointu Borgin nollille – karu totuus Diili-ohjelman kulisseista paljastui

Sointu Borg ja Jaajo Linnonmaa
Mainos
Mainos päättyy

Sointu Borg, 30, voitti Nelosen suosikkiohjelman Diilin viime vuonna.

Älykäs ja sanavalmis kaunotar nappasi voitollaan Jaajo Linnonmaan, 44, firmojen kehitysjohtajan pestin. Pian lehdet täyttyivät Soinnun haastatteluista, joista kävi ilmi, kuinka onnellinen hän oli voitettuaan tv-kisassa Suomen ”himotuimman” työpaikan.

Seuraavaksi Soinnun työnkuva tarkentui, ja hänen kehitysjohtajan työnsä vaihtui projektijohtajan hommiin. Työnkuvana oli tarkoitus kehittää Kolla Oy:tä.

Onnellisuushöttöä kesti vain muutaman kuukauden. Lokakuussa Seiska uutisoi Soinnun ja Jaajon ajautuneen törmäyskurssille. Syynä olivat Soinnun työnkuvan epäselvyydet.

Mainos
Mainos päättyy

– Olemme Jaajon kanssa hyvässä hengessä yrittäneet jumpata näitä asioita yhdessä, Sointu kommentoi tuolloin Seiskalle kaksikon kriisiä.

– Kaikilla on rajattu määrä aikaa, eikä Sointua voi monistaa. Homma on jiirissä, Jaajo puolestaan vakuutteli.

Jaajo Linnonmaan ja Sointu Borgin kohuriidassa uusi käänne: Työnkuva muuttui!

Petri Matero ja Sointu kisasivat Diili-voitosta vuonna 2021.
Petri Matero ja Sointu kisasivat Diili-voitosta vuonna 2021.

Heti kun Diili-kuvausten valot sammuivat, Jaajo otti Soinnun kehittämän yritysidean haltuunsa.

Seiska sai käsiinsä Kolla Oy:n perustamissopimuksen, joka paljastaa Jaajon perustaneen yrityksen yksin. Hän on allekirjoittanut perustamissopimuksen 25.3.2021 hallinnoiden samalla yrityksen kaikkia 3 000 osaketta.

Jaajo kertoo nettisivuillaan, että Diilistä syntynyt Kolla Oy oli alun perin muhinut ajatuksen tasolla hänen pöytälaatikossaan.

Mainos
Mainos päättyy

Sointu Borg sai parhaiten Jaajon ideasta kiinni ja voitti Diilin. Hän pyörittää Kollaa Jaajon kumppanina ja pitää langat käsissään, kun taas Jaajo huolehtii markkinoinnista ja ihmisten tavoittamisesta. Myös Diilin neuvonantajat Toni Lähde ja Noora Fagerström ovat mukana yrityksen toiminnassa, Kolla Oy:n nettisivuilla kerrotaan.

Jaajo Linnonmaa perusti firman omiin nimiinsä heti kuvausten päätyttyä. Hän on yrityksen isoin omistaja.
Jaajo Linnonmaa perusti firman omiin nimiinsä heti kuvausten päätyttyä. Hän on yrityksen isoin omistaja.

Diili-skandaali ratkesi! Lähipiiri paljastaa, miten Jaajo Linnonmaa ja Sointu Borg sopivat rahariitansa: "Helppoa se ei ollut"

Aluksi Soinnun nimi vilahti yrityksen hallituksessa, mutta pian Diili-voittaja työnnettiin karusti syrjään.

Syyskuussa yrityksen yhtiökokouksessa vahvistettiin osakkeiden jako ja niihin liittyvät äänimäärät. Suuromistajaksi vahvistettiin Wazzup Oy, joka on Jaajon oma yritys. Se omistaa Kolla Oy:stä 35 prosenttia. Diilin neuvonantajien Toni Lähteen ja Noora Fagerströmin edustamat firmat ovat seuraavaksi suurimmat omistajat 25 prosentin osuuksillaan.

Soinnulle jäi lopulta vain 15 prosentin omistajuus, jolla hänelle ei irronnut edes hallituspaikkaa.

Sointu Borg harvinaisen rehellisenä Diili-voitosta: "Lopulta olin aika yksin"

Mainos
Mainos päättyy

Vaikka Soinnulle jäikin Kolla Oy:stä vain pieni osuus, hän jatkoi projektijohtajana.

Kun Sointu voitti Diilin, hän hehkutti sen olevan ”elämänsä upein tilaisuus”. Toisin kuitenkin kävi. Komealta kalskahtava projektijohtajan titteli ei valitettavasti näkynyt millään tavalla Soinnun palkkakuitissa.

Kolla Oy:n tuore tilinpäätös paljastaa, ettei se vajaan vuoden pituisella toimintakaudellaan pystynyt maksamaan Soinnulle senttiäkään palkkaa.

Vaikka Sointu voittikin suosikkiohjelman, totuus on se, että hän teki Jaajon kanssa huonon diilin.

Seiskasta

TILAA SEISKA TÄSTÄ!

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan