Iivo Niskanen pyöritteli päätään, kun lahtelainen Teemu, 55, lähti ladulle – ”Hullujahan te olette”

Teemu Virtanen & Iivo Niskanen.
Mainos
Mainos päättyy

Lahtelainen Teemu Virtanen, 55, aikoo ryhtyä rääkkiin, jossa voi käydä köpelösti. Pitkien hiihtomatkojen erikoismies yrittää sivakoida sään salliessa tasatyönnöllä vuorokausihiihdon uuden maailmanennätyksen, 480 kilometriä.

Teemu Virtasen pähkähullu hiihdon ME-yritys:

Jälki oli rumaa, kun vuorokausihiihdon maailmanennätystä yritettiin edellisen kerran. Norjalainen huippuhiihtäjä Daniel Strand hyökkäsi ME-ladulle viime keväänä kotimaassaan ja yritti päästä Guinnessin ennätystenkirjaan karmivin tuloksin.

Vuonomaan miehen valot sammuivat noin 2,5 tuntia ennen maaliviivaa. Hänet kiidätettiin sairaalaan, jossa vietti yön eikä myöhemmin muistanut keskeytyksestään mitään. Se antaa perspektiiviä siitä, miten järjettömästä ennätysyrityksestä on kyse.

Mainos
Mainos päättyy

– Nii-in, kyllähän se ihan hullun hommaa onkin. Mutta heti kun sää vain sallii, niin pitäisi lähteä painamaan ympäri Olympiastadionia. 1200 kierrosta kun painaa tasatyönnöllä, niin ennätykseen vaadittavat 480 kilometriä tulevat täyteen, Teemu sanoo Seiskalle.

Hollywoodista tutun tv-juontajan hirvittävä rääkki Helsingin Olympiastadionilla – yrittää hiihdon ME:tä!

Lahtelaisen Teemu Virtasen, 55, piti yrittää tiistaina 14. maaliskuuta vuorokausihiihdon maailmanennätystä, mutta sää sotki jo toisen kerran suunnitelmat. Uusi ajankohta on parhaillaan hakusessa.
Lahtelaisen Teemu Virtasen, 55, piti yrittää tiistaina 14. maaliskuuta vuorokausihiihdon maailmanennätystä, mutta sää sotki jo toisen kerran suunnitelmat. Uusi ajankohta on parhaillaan hakusessa.

Vuorokausihiihdon maailmanennätys on parhaillaankin suomalaisen hallussa. Pietarsaarelainen Hans Mäenpää sivakoi talvella 2018 Levillä uusiksi ME-lukemiksi hurjat 472 kilometriä. Teemu ja Daniel olivat tuolloin mukana, mutta hyytyivät.

Herra Virtanen on viimeksi yrittänyt ennätyksen rikkomista vuosi sitten Ruotsissa. Leikki jäi kuitenkin kesken ”jo” 12 tunnin jälkeen, kun Tukholman Olympiastadionille iski täydellinen vesikeli. Se vesitti ME-suunnitelmat.

– Silloin sää muuttui aivan mahdottomaksi. Vettä satoi kaatamalla ja latu petti täysin alta. Nytkin ennätysyritys on kaatunut jo kahdesti, joten kyllähänä tämä miestä syö, Teemu harmittelee.

24 tunnin hiihdon ME-yritys on niin raju rypistys, että edessä voi olla jopa sairaalareissu.
24 tunnin hiihdon ME-yritys on niin raju rypistys, että edessä voi olla jopa sairaalareissu.
Mainos
Mainos päättyy

Hollywoodista tuttu tv-kasvo pettyi pahasti – pähkähullu suunnitelma Helsingissä siirtyy eteenpäin: ”Ei voi olla totta”

Entisessä elämässään menestyneenä Hollywood-toimittajana työskennellyt Teemu asuu nykyään kotikaupungissaan Lahdessa. Päätyönä on luokanopettajan hommat, mutta Teemu tunnetaan myös Viaplayn hiihtoreportterina.

Lahtelainen päivysti maalialueella mikrofoni kädessä myös Planican päättyneissä MM-kisoissa. Teemu on myös niin tunnettu ultrahiihtäjä, että Suomen maastohiihdon maajoukkuetähdet tuntevat hänet sitäkin kautta hyvin.

Helsingin Olympiastadion 1200 kertaa ympäri! Teemu Virtanen yrittää hurjaa maailmanennätystä – ”Lihasvaurioita syntyy väkisin”

– Kyllä he kaikki tietävät, että teen näitä ennätystempauksia ja hiihdän hyvin pitkiä matkoja. Iivo Niskanen oli itse asiassa mukana silloin 2018, kun yritimme ennätystä Levillä, Teemu paljastaa.

Teemulla on vankka luotto siihen, että sopiva ajankohta ME-yritykselle löytyy vielä.
Teemulla on vankka luotto siihen, että sopiva ajankohta ME-yritykselle löytyy vielä.

– Iivo hiihti silloin hetken kanssamme mutta totesi sitten, että hullujahan te olette ja jätti sitten leikin kesken. Hulluina tähtihiihtäjät varmasti näitä tempauksia pitävätkin, mutta uskon, että tällainen nostaa myös arvostusta maajoukkuehiihtäjien silmissä. Olen toimittaja, joka on kuitenkin hyvin syvällä heidän lajissaan.

Mainos
Mainos päättyy

Teemu Virtasen vuorokausihiihdon ME-yritys lykkääntyy jälleen, ja uusi ajankohta on parhaillaan hakusessa.

Tämä lahtelainen pääsi haastattelemaan kaikki maailmantähdet! Hollywoodin humu vei Teemu Virtasen mennessään!


 

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan