Kultamekostaan tunnettu Iida Vainio otti hiljattain yhteyden Seiskaan kertoakseen kokemuksistaan 31. maaliskuuta 2021. Iida oli tuolloin 17-vuotias.
– Olin jo silloin tosi kova lätkäfani ja jälkikäteen ajatellen ihan liian naiivi. En yhtään tajunnut, missä mennään, kun minut houkuteltiin hotellihuoneeseen, Iida aloittaa kertomuksensa Seiskalle.
Iida väittää viestitelleensä jo 16-vuotiaasta lähtien Tapparan mestarimaalivahdin Christian Heljangon kanssa. Seiska on nähnyt kaksikon välistä viestittelyä tammikuusta 2020 lähtien, jolloin Iida oli vasta 16-vuotias ja tähtivahti Christian 22.
Lue myös: Kohublondin tilitys Seiskassa: Tappara-tähti houkutteli alaikäisen Iida Vainion hotellihuoneeseen

Asuuko Iida yksin?
Keskustelu kaksikon välillä käynnistyy uudelleen 31. maaliskuuta 2021. Aloite tulee Christianilta, joka kertoo Iidalle olevansa parhaillaan tulossa Tapparan kanssa Oulusta Lappeenrantaan.
Samassa yhteydessä tähtikiekkoilija myös utelee, asuuko Iida yksin. Nuori tyttö kummeksuu kysymystä, mutta Heljanko kuittaa sen huumorilla ja kertoo, että olisi voinut pistäytyä ”tupatarkastukselle”.
Ammattikiekkoilija ehdottaa vastavuoroisesti Iidalle tupatarkastuksen tekemistä hänen hotellihuoneeseensa, mihin Iida vastaa myöntävästi.
Seuraavaksi Christian antaa hyvin yksityiskohtaiset ohjeet, kuinka Iida voisi ”salaisesti hiippailla” hänen hotellihuoneeseensa. Tuolloin elettiin koronakevättä, ja liigajoukkueita sitoivat tiukat rajoitukset.
Myöhemmin Iida viestittää olevansa hotellilla. Christian reagoi kertomalla hotellihuoneensa oven olevan valmiiksi auki.

Varoittava esimerkki
Kaksikon viestittely loppuu, kun Iida saa vielä viimeiset ohjeet saapua salaa hotellihuoneeseen. Siellä tilanne eteni Iidan mukaan pisteeseen, jota hän ei kuulemma osannut odottaa.
– Jälkikäteen olen ymmärtänyt, että hän käytti asemaansa hyväksi niin nuoreen tyttöön kuin silloin olin. Luulin, että kyseessä olisi ollut seurustelua edeltävä tapailu, sillä hän antoi odottaa paljon enemmän, Iida tilittää nyt.
– Sain myöhemmin kaiken kukkuraksi tietää, että Christianilla oli koko ajan ollut tyttöystävä, josta hän ei vielä silloin ollut julkaissut yhteiskuvia Instagramissa. Ihmettelin, kun en enää sen illan jälkeen kuullut koko äijästä mitään.
Iida kertoo pohtineensa, kuinka monelle muulle tytölle on voinut käydä samoin.
– On helppoa hurmata tyttöjä, jotka ihannoivat aikuisia lätkäpelaajia. En tajunnut, mitä Christian minulta lopulta vain halusi. Kerron tämän kaiken juuri siksi, ettei muille kävisi samoin.

Tilaa Seiska tästä!
Oletko jo tilaaja? Lue tuoreimman Seiskan digilehti tästä.
Tuoreimman Seiskan löydät myös kaikista hyvin varustelluista Lehtipisteistä.
Kuulitko mehukkaan julkkisjuorun? Nappasitko kohukuvan? Soita 044 567 7777, tai lähetä vinkki lomakkeella.