Henna Kalinainen tilittää rahoistaan ja saamastaan kirjeestä: "Kyllähän siinä itku tuli"

Henna Kalinainen
Mainos
Mainos päättyy

Seiska uutisoi aiemmin tv-persoona Henna Kalinaisen, 32, ulosottoveloista. 

Hennan ulosottorekisterissä merkintöjä on kaikkiaan 22. Näistä seitsemän on avoimena olevia asioista, ja loput 15 ovat suppeassa ulosotossa tai palautettu velkojalle varattomuusesteen vuoksi. Vaikka nämä asiat ovatkin niin sanotusti tauolla perinnästä, tilanne muuttuu, jos Henna todetaan maksukykyiseksi tai hän saa palkkatuloja. Henna on tällä hetkellä äitiysvapaalla.

Henna Kalinainen väittää ulosottokierteen olevan ohi - Seiska selvitti totuuden: tosi-tv-julkkikselle ropisee uusia velkoja

Viime aikoina Henna on itse myös avautunut rahakuvioistaan sosiaalisessa mediassa. Henna on puhunut muun muassa veloistaan, ja niiden hoitamisesta.

- Jotkut voivat minut tuomita, mutta sittenpähän tuomitsee. Ajatelkoon kuka mitä vaan, mutta nämä perintäyhtiöiden korkoasaatavat ja perintökulujen vanheneminen ei minua säälitä, sillä nämä paskafirmat on niin monen ihmisen ajanut Suomessa ahdinkoon, Henna kertoi aiemmin Instagram-tilillään.

Mainos
Mainos päättyy

- Olin tänä vuonna oikeutettu alvin alarajahuojennukseen ja palautuksia olisi tänään tullut 2 400 euroa. Ne meni nyt tuonne ja kaikki alv-palautukset myös jatkossa, Henna kertoo puolestaan torstain vastaisena yönä (10.2.) ulosmittaus-sivua kuvatessa.

- Lisäksi palkastani lähti 1 000 euroa tässä kuussa ulosottoon. Että kyllä minä näitä lyhennän minkä pystyn. Haluaisin, että ihmiset vaan ennen tuomitsemista muistaisivat tarkastella asiaa eri näkökulmista.

Henna kertoo, että hän oli jo suunnittellut, mihin tulevat palautukset käyttäisi.

- Kyllähän siinä itku tuli kun ensiksi tuli kirje, että saan yritystoiminnan alvia mitä olen maksanut verottajalle niin 2400 euroa takaisin. Riemuitsin ja mietin, mitä kaikkia hankintoja saan perheellemme ja säästäisimme asunnon käsirahaa varten aina, kun mahdollista. Sitten se taas viedään. Ja ei edes mitään suojaosuutta. En saanut senttiäkään. Elän välillä 350 euron kotihoidontuella kotona. Kaiken mitä saan vie uo. Minulla on ehkä oikeus huokaista, että tämä paska loppuu vuonna 2024.

Henna haluaa vielä selventää asiaa someseuraajilleen.

Mainos
Mainos päättyy

- Eli siis selvennyksenä vielä. Se velkoja, kenelle velka on palautunut varattomuusesteen takia tai uo on muuten päättynyt voi aina uudestaan hakea pääsyä ulosottoon myöhemmin. Ja näin tekee suurin osa velkojista. Parhaimmassa asemassa on ne, kenellä ei ole kuin korkeintaan pari eri tahoa kenelle on velkaa niin velka pääsee lyhentymään nopeammin ja samaan paikkaan. Korkojen lisäksi uo-maksut ovat täysin kohtuuttomat ja kuluprosentti näihin velkojen maksamiseen korkoineen päivineen on täysin kohtuuton, Henna tilittää.

- Syy miksi kerron näin henkilökohtaisia asioita julkisesti on asian avaaminen näistä tietämättömille. Kannustan rahapuheeseen. Suomessa se on vaiettu aihe. Jos sitä olisi enemmän niin myös taloudesta voisi oppia enemmän. Myös siihen liittyvä häpeä voisi lieventyä. Olisi ehkä helpompi hakea apua ja joskus saattaisi olla, että joku saattaisi herätä ennen kuin tekee virheen.

Yllätyspäätös! Henna Kalinainen palaa koulun penkille

Henna Kalinainen nauhoitti rakkauslaulun - muisteli räppihistoriaansa ja Cheekin neuvoja!

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Henna Kalinainen tilittää rahoistaan ja saamastaan kirjeestä: "Kyllähän siinä itku tuli"