Hanna Sumari paljastaa: nämä kaksi asiaa suomalaiskodeissa puistattavat

Hanna Sumari
Mainos
Mainos päättyy

Juontaja-toimittaja Hanna Sumarille, 63, koti merkitsee rauhan tyyssijaa, suojaa ja turvapaikkaa. Kodissa voi olla hänen mukaansa täysin oma itsensä.

Hannaan tekevät vaikutukset erityisesti persoonalliset kodit.

- Siellä näkyy ihmisen persoona ja oma kädenjälki. Millainen on hänen värimaailmansa ja tyylitajunsa. 

- Sen vastakohta ovat hygieeniset kodit, jotka näyttävät siltä, kuin ne olisivat katalogikuvia tai messukoteja. Niissä ei ole mitään, mikä kertoisi asukkaasta itsestään.

Mainos
Mainos päättyy

Suomen kaunein koti -ohjelman tähti ei kuitenkaan pidä laisinkaan Gantin tähtityynyistä.

- Toinen kirosana ei ole kodin sisällä, vaan ulkopuolella. Pihahan on ihan yhtä tärkeä kuin se sisäpuoli… Ihmisillä on joku määrätön vimma istuttaa tuijia joka paikkaan. Jos ollaan vaikka kauempana kaupungista luonnonmukaisessa ympäristössä, ne eivät kuulu sinne. 

- Puutarhan, kodin ja ympäristön tulisi puhua samaa kieltä. Minä vihaan niitä. Vihaan tuijia! Hanna korostaa pontevasti.

Hanna Sumari kiertää työkseen muiden koteja – paljastaa omasta kodistaan yllättävän seikan: ”En harrasta..”

Hanna Sumari

Hanna on tehnyt sisustukseen ja asuntoihin liittyviä ohjelmia jo vuodesta 1993 saakka. Hän on havainnut yhden suuren muutoksen.

- Keittiö ei ole enää erillisessä huoneessa, vaan se on lähes aina avokeittiö. Oikeastaan odotan, koska se siirtyy takaisin.

Mainos
Mainos päättyy

- Myös makuuhuoneet on avattu. Makuuhuone oli ennen yksityinen ja suljettu, mutta nykyään halutaan näyttää suuria sänkyjä ja runsautta. 

Värit ovat toistaiseksi Hannan mukaan suurelle yleisölle vielä vieraita.

- Valkoisesta on tullut beessiä. Sen sijaan tärkeitä pinnalla olevia trendejä ovat nyt kierrätys ja luonnonmukaisuus. Käytetään paljon luonnonmateriaaleja. 

Suomen kaunein koti alkaa tiistaina 31. elokuuta MTV3-kanavalla ja mtv-palvelussa.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Hanna Sumari paljastaa: nämä kaksi asiaa suomalaiskodeissa puistattavat