Elena Leeve jakaa työn ja arjen kaksoissiskonsa kanssa: Emmi on paras ystäväni

Elena Leeve
Mainos
Mainos päättyy

Näyttelijä Elena Leeve, 39, on suurelle yleisölle tuoreessa muistissa muun muassa tv-sarjoista Maria Kallio, Sunnuntailounas, Onnela ja M/S Romantic. Elenan tähdittämiä elokuvaensi-iltojakin on odotettavissa jo syksylle.

Alkukesä on hujahtanut dekkarisarja Maria Kallion toisen tuotantokauden kuvauksissa.

Elena Leeve nauttii Helsingin kesästä: Tykkään hiljaisesta kaupungista juhannuksena

– Olen pelokas katsoja. Olisi hirveä houkutus katsoa dekkareita, mutta Silta-sarjankin katselu pitää ajoittaa aamupäivään, jotta saan yöllä nukutuksi, Elena paljastaa.
– Olen pelokas katsoja. Olisi hirveä houkutus katsoa dekkareita, mutta Silta-sarjankin katselu pitää ajoittaa aamupäivään, jotta saan yöllä nukutuksi, Elena paljastaa.
Mainos
Mainos päättyy

Elenalla on kaksossisko Emmi, joka työskentelee samalla alalla pukusuunnittelijana. Kaksossisaruus on voimavara.

– Voin sanoa, että Emmi on paras ystäväni. Pystymme jakamaan kaiken.

Elena Leeve hurahti senioreiden suosikkilajiin - Kaunotar tyhjentää mieltään altaassa: "Aivan kuin unessa juoksisi"

Sisaruksilla on kokemusta myös työkaveruudesta. Viimeksi yhdessä on tehty Marja Pyykön ohjaamaa lastenelokuvaa Sihja – kapinaa ilmassa, jonka ensi-ilta on elokuussa.

– Emmin kanssa oli helppoa ja mutkatonta tehdä töitä, koska toisen tuntee hyvin. Ei välttämättä tarvitse juurta jaksaen sanoa kaikkea.

– Toisaalta töissä meillä on ammattiroolit. Vaikka aluksi se oli outoa, niin yllättävän nopeasti sukulaisuussuhde unohtui, Elena sanoo.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan