Äidin sanat olivat liikaa - Johanna Tukiaisen oikeudenkäynti jouduttiin keskeyttämään

Seiska seuraa paikan päältä kohublondi Johanna Tukiaisen, 44, oikeudenkäyntiä Ruotsissa.
Johannaa syytetään törkeästä lapsikaappauksesta Attundan käräjäoikeudessa.
Ruotsiksi rikosnimike on "egenmäktighet med barn, grovt brott", joka tarkoittaa vapaasti suomennettuna törkeää lapsikaappausta.
Johanna Tukiaiselle syyte törkeästä lapsikaappauksesta
Oikeudenkäynti alkoi tänään torstaina (13.10.).
Johanna on ollut vangittuna elokuun lopulta asti. Tänään hän saapui oikeuteen kahden vartijan saattamana.
Johanna saapui saliin käsiraudoissa vihreään asukokonaisuuteen sonnustautuneena. Asu koostui vihreistä housuista sekä paidasta ja valkoisista lenkkareista.
Käsiraudat otettiin pois käsittelyn ajaksi. Ilmeisesti Johannan vaatteet ovat valtion tarjoamat.
Oikeudenkäynnin oli määrä kestää Ruotsin aikaa kello 16 asti.
Lounastauon jälkeen noin kello 14:20 salissa koettiin dramaattinen hetki, kun Johannan asianajaja ilmoitti tauon tarpeesta.
Johannan kasvot menivät yhtäkkiä tulenpunaisiksi, ja hän näytti hetkellisesti siltä, että hän voi todella pahoin.
– Tuntuu, että pyörryn, Johanna sanoi vakavana.

Aina kalleinta mättöä! Veijo Lalli kyllästyi Johanna Tukiaisen holtittomaan tuhlaukseen
Johannan Marja-äiti on mukana oikeudenkäynnissä todistajana. Hän oli ennen taukopyyntöä vastannut syyttäjän kysymyksiin Johannan käytöksestä sekä väleistään Johannan ex-mieheen.
Johannalle Marja-äitinsä todistelu oli ilmeisesti jo alusta asti aivan liikaa, sillä hän puisteli päätään hyvin turhautuneena äitinsä puheiden aikana.
Johanna poistui vartijoiden saattamana toiseen tilaan käräjäoikeudessa.
Kymmenen minuutin tauon jälkeen salissa kokoonnuttiin uudestaan. Johannaa tai vartijoita ei näkynyt vielä missään.
– Toivottavasti kaikki on kunnossa siellä alakerrassa, puheenjohtaja eli tuomari pohdiskeli.
Veijo Lalli paljastaa: Näin Johanna Tukiainen napattiin kiinni
Käräjäoikeuden kaiuttimista kuulutettiin toistamiseen istunnon jatkumisesta. Tästä huolimatta Johanna ja vartijat eivät palanneet saliin.
Puheenjohtaja otti tämän jälkeen yhteyden käräjäoikeuden virkailijaan. Selvisi, että Johanna ei pysty palaamaan saliin.
– Hän on saanut paniikkikohtauksen. Ensiapua on kutsuttu paikalle, salissa tiedotettiin.
Yksi Johannan vartijoista saapui saliin, ja pyysi Johannan avustajaa tulemaan tapaamaan Johannaa. Salissa keskusteltiin, voisiko Johanna mahdollisesti osallistua etäyhteydellä toisesta salista.
Asianajaja palasi saliin noin viiden minuutin jälkeen ja ilmoitti, ettei Johanna pysty jatkamaan tänään. Käsittelyn on määrä jatkua ensi viikolla.