Diilistä tuttu Dora Palmroos julkaisi imetyskuvan - tilittää rupeamasta: "Nyt muuten loppu..."

Diilin uusimmalla kaudella kisannut Dora Palmroos julkaisi kuvapäivityksen, jonka ohessa kertoo kokemuksistaan imetykseen liittyen.
Äidiksi maaliskuussa tullut tähti istuu otoksessa pienokaistaan imettäen. Doralla on nyt puoli vuotta imetystaivalta takanaan.
- Nyt yöimetysten jäätyä (ainakin toistaseks) ja kiinteiden määrän lisäännyttyä on imetyskerrat ruvennu luonnollisesti vähenemään. Huomaan, että oon ruvennu nauttimaan imetyshetkistä ihan eri tavalla kuin aikasemmin. On ruvennu konkretisoitumaan, että jossain kohtaa tää loppuu, hän kirjoittaa.
Aivan rupeaman alussa Dorasta tuntui, ettei hän tehnyt mitään muuta kuin ruokki vauvaa ja pumppasi matoa.
- Ja hitto kun sekään ei riittäny! Ravattiin painokontrolleissa ja otettiin lisämaitoa pullosta. Neuvolassa vaan kehotettiin tarjoamaan useammin tissiä ja se tuntu turhauttavalta kun tuntu jo valmiiks etten mitään muuta tehnytkään. Muistan parikin kertaa ilmottaneeni Joeylle, että nyt muuten loppu mun imetys, hän kirjoittaa viitaten Joey-puolisoonsa.
Urakka ei kuitenkaan suinkaan loppunut, vaan Dora jatkoi sinnikkäästi.
- Kunnes muodostu meille sopiva tapa niin ettei kenenkään tarvinnu hampaat irvessä suorittaa ja silloin alko homma toimia. Meillä esim. pitkään toimi, että aina iltasin ennen nukkumaanmenoa annettiin korviketta. Korvike oli myös automatkojen ja reissujen pelastus, hän tokaisee.
Yksi asia yllätti Doran imetyksessä.
- Imetys on kyllä kaikkea muuta kuin yksinkertasta ja imetyskokemus jokaisella niin yksilöllinen ja ainakin mulla elänyt ja muuttunut tässä vauvavuoden mukana. Jokaisella perheellä tulis olla rauha löytää heille parhaiten toimiva ratkasu ja myös muuttaa sitä aina tarvittaessa, hän päättää avautumisensa.
Diili-tähti Dora Palmroos joutui hengenvaaraan - pelastui viime hetkellä