BB-voittaja Janica Kortmanin terveystaistelu: ”Hengästyin jo siitä, kun kävelin portaat neljänteen kerrokseen”
Vuoden 2011 Big Brother -voittaja Janica Kortman, 41, on taistellut kuluvan vuoden aikana terveysongelmien kanssa.
Kirjanpitäjänä työskentelevä Janica joutui keskeyttämään muun muassa tavoitteellisen treenaamisen kesän Bikini fitness -kilpailuja varten.
– Tammikuussa jouduin lopettamaan kaiken urheilun, kun rauta-arvoni olivat liian alhaalla. Hengästyin jo siitä, kun kävelin portaat neljänteen kerrokseen, hän harmittelee Seiskalle.
– Kaikki ylimääräinen oli jätettävä pois, jotta selviän perheen pyörittämisestä ja työstä.
Vau! Tältä näytti BB:stä tuttu Janica Kortman 19-vuotiaana - kuva
Syyskuussa Janica kertoi someseuraajilleen lääkärin löytäneen syyn raudanpuutteelle.
Janican kohdusta oli löytynyt hyvälaatuinen myooma, joka oli aiheuttanut runsasta vuotoa. Hän joutui kohdunpoistoleikkaukseen, ja toipuminen on sujunut suunnitellusti.
– Muutaman viikon päästä saakin alkaa jo urheilla, Janica hymyilee.
Vaaleaverikön uutena tavoitteena on päästä Las Vegasissa järjestettäviin ensi kesän Bikini fitness -kisoihin.
Tilaa Seiska tästä!
Oletko jo tilaaja? Lue tuoreimman Seiskan digilehti tästä.
Tuoreimman Seiskan löydät myös kaikista hyvin varustelluista Lehtipisteistä.
Kuulitko mehukkaan julkkisjuorun? Nappasitko kohukuvan? Soita 044 567 7777, tai lähetä vinkki lomakkeella.