Arman Alizadin suruaika kesti 10 vuotta – TV-seikkailija sai yhteyden kuolleeseen äitiinsä: ”Ei mitään tajua, mitä tilanteessa tapahtui”

Arman Alizad
Mainos
Mainos päättyy

Kuolema on ollut Arman Alizadin, 51, elämän suurin tabu. Kielletty aihe löi vasten kasvoja, kun Armanin Aida-äiti sairastui keuhkosyöpään.

– Tuntui kuin olisin jäänyt junan alle. Minulla ei ollut mitään hajua, miten asiaa käsittelisin. Se oli niin etäinen asia, Arman sanoo.

Pian selvisi, ettei mitään ollut tehtävissä. Syöpä oli levinnyt ympäri kehoa.

Kielletty aihe löi vasten Arman Alizadin kasvoja: Ärähdin lääkärille äitini kuolinvuoteella

Mainos
Mainos päättyy

Kun äiti lopulta kuoli vuonna 2006, Arman sulki surun sisäänsä. Menetyksen käsittely oli pitkä prosessi.

– Meni kymmenen vuotta, ennen kuin pystyin menemään vapaaehtoisesti äitini haudalle. Pakotin itseni sinne kerran vuodessa, mutta se tuntui ylitsepääsemättömältä. Oli niin paljon asioita, jotka jäivät sanomatta, Arman sanoo ääni murtuen.

Lopulta aika kuitenkin teki tehtävänsä.

– Nykyään haudalla käyminen on iloinen asia. Voin mennä äidin luokse ja vaihtaa kuulumisia.  Minusta tuntuu, että hän on mukana kaikessa, mitä teen.

Armanilla oli poikkeuksellinen läheinen suhde äitiinsä Aidaan. – Hän oli suuri tuki ja turva elämässäni, meni minulla sitten hyvin tai huonosti.
Armanilla oli poikkeuksellinen läheinen suhde äitiinsä Aidaan. – Hän oli suuri tuki ja turva elämässäni, meni minulla sitten hyvin tai huonosti.

Sapaattivapaalta töihin palannut Arman Alizad ymmärsi yhden asian: ”En halua mennä hautaan asti sata lasissa”

Arman on käsitellyt suruaan myös ohjelmiensa kautta. Tuoreella Arman ja viimeinen ristiretki -kaudella hän matkustaa Meksikoon seuraamaan kuolleiden päivää.

Mainos
Mainos päättyy

Matkalla Arman kohtaa šamaanin, joka kutsuu edesmenneen äidin hengen paikalle. Hetki oli harras.

Meksikossa Arman kohtasi maya-šamaanin, joka kertoi saavansa yhteyden henkimaailmaan.
Meksikossa Arman kohtasi maya-šamaanin, joka kertoi saavansa yhteyden henkimaailmaan.

– Minulla ei ole mitään tajua, mitä tilanteessa tapahtui. Sinä hetkenä en keskittynyt universumissa mihinkään muuhun kuin yhteisiin muistoihimme. Se oli tunteiden vuoristorata. Itkin, ja kaikki tunteet tulivat pintaan, Arman kuvailee.

Mitä ihmettä?! Arman Alizad perusti OnlyFans-tilin - Erika Heliniltä raju kuitti

Hän on eronnut bahai-seurakunnasta eikä kuulu mihinkään uskontokuntaan.

– Uskon kyllä sieluun ja siihen, että universumissa on jokin kasassa pitävä voima. En usko, että kuolema on kaiken loppu. Toisaalta, voihan se olla niinkin, että koneemme vain sammuvat. Haluan silti uskoa, että olemme muutakin kuin hiili-vety-yhdisteitä.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan