Andy McCoy kohautti tulistuessaan Maria Veitolalle – Sofia Zida puolustaa: ”Andy on hyvin rauhallinen”

Andy ja Sofia
Mainos
Mainos päättyy

Suomen viimeinen rokkimohikaani, Hanoi Rocks -idoli Andy McCoy on tositaiteilija, joka on totuttu näkemään värikkäissä merkeissä. Milloin kitarasankari haahuilee eteläisen Helsingin kaduilla, milloin istuskelee omissa maailmoissaan kantakuppilassaan.

Viimeksi äkkiväärä taiteilija näytti räyhäpuoltaan televisiossa, kun tulistui kunnolla toimittaja Maria Veitolalle Yökylässä Maria Veitola -ohjelmassa. 

Sofia Zida, 39, on tutustunut aivan toisenlaiseen Andyyn.

– Duunia tehdessä Andy on hyvin rauhallinen. Hän on tosi jämpti työasioissa. Kun sovitaan jotain, niin se myös pitää.

Mainos
Mainos päättyy

– Jos ilmoitan, että nähdään musan tai kuvataiteen merkeissä, hän tykkää siitä ja on aina sovitusti paikalla. Se ei ole mitään sekoilua.

Sofia Zida tutustui Andy McCoyhin 17-vuotiaana: Andy on minulle kuin isä

Andy
Sofian ja Andyn kemiat kohtaavat täydellisesti. – Jos maalaan vaikka taulua, saatan kysyä siitä mielipidettä Andyltä, Sofia sanoo. Kuva on Yökylässä Maria Veitola -ohjelmasta.

Tilaa Seiska lomakkeella

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan