Uutuuskirja ei anna prinssi Charlesista mairittelevaa kuvaa: Elämäni on helvettiä!

Ison-Britannian prinssi Charles
Mainos
Mainos päättyy

Tutkiva journalisti Tom Bower julkaisi kirjan Ison-Britannian tulevasta hallitsijasta, prinssi Charlesista, 69. Kirjassa puhuu muun muassa Charlesille työskennellyt henkilökunta.

– Charles sopisi paremmin käytettyjen autojen myyjäksi kuin kuninkaalliseksi, prinssin ex-yksityissihteeri Sir John Riddell täräyttää.

Charlesia kuvaillaan turhamaiseksi, ailahtelevaiseksi ja äksyileväksi.

Muisteloissa korostuu Charlesin tyytymättömyys elämäänsä. Usein prinssi rypee itsesäälissä ja voivottelee kovaa kohtaloaan.

– Kukaan ei tiedä, miten helvetillistä on olla Walesin prinssi. Elän velvollisuuksien vuoksi – se on sietämätön taakka, Charles on manaillut.

Mainos
Mainos päättyy
Ison-Britannian prinssi Charles

Charlesin kanssa työskentelevät uskovat, että ulkopuoliset huomaavat harvoin kirjan esittelemiä piirteitä prinssissä. Tämä kun on taitava esittämään julkisuudessa aitoa kiinnostusta ihmisiä ja asioita kohtaan.

Tom Bowerin kirjassa kerrotaan, kuinka Charles kampanjoi kerätäkseen kansalta pisteitä nykyiselle vaimolleen, Cornwallin herttuatar Camillalle, 70.

Ison-Britannian prinssi Charles ja herttuatar Camilla

Kun prinsessa Dianan traagisesta kuolemasta oli kulunut vuosi, Charles ja Camilla tapasivat PR-edustajansa ja tekivät suunnitelman, jolla Diana leimattaisiin julkisuudessa hysteeriseksi juonittelijaksi.

Charlesin ja Camillan suunnitelmissa oli myös yhteistyö kirjailija Penny Junorin kanssa. Tämä kirjoittaisi elämäkerrallisen kirjan, jossa Dianaa kuvailtaisiin uskottomaksi vaimoksi, joka kärsi mielenterveysongelmista.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan