Kuningatar Margareeta, 77, on ollut viime kuukaudet tapetilla kotimaassaan Tanskassa.
Margareetan aviomies, prinssi Henrik, 82, jäi viime vuonna eläkkeelle hovin edustustehtävistä, ja kuningatar jatkoi työtään ilman puolisonsa tukea.

Tanskalaismedian mukaan Margareetan elämä on sittemmin ajautunut kriisiin, ja hallitsijaa kuvataan pohjattoman yksinäiseksi.
Etääntyneet puolisot
Margareeta ei juurikaan saa tukea työtehtäviinsä pojiltaan, kruununprinssi Frederikiltä, 48, ja prinssi Joachimilta, 47.
Henrik luistaa töiden lisäksi siviilielämän tärkeistä tapahtumista kuten perhejuhlista.
Tänä kesänä tulee kuluneeksi 50 vuotta parin häistä, mutta hääpäiväjuhlallisuuksia on turha odottaa.
Ystävät kuolleet
Hallitsijan yksinäisyyttä korostaa myös ystävien kaikkoaminen ympäriltä. Margareetan monivuotinen hovineito ja luottoihminen Jytte Krag-Juel-Vind-Frijs irtisanoutui vuodenvaihteessa.
Parin viime vuoden aikana Margareetan läheiset ystävät, pappi Peter Parkov ja entinen hovineito Anita Garth-Grüner menehtyivät.
Jälkipolvesta huolta
Perhehuoliakin riittää.
Frederikin ja Joachimin etääntymisestä on puhuttu jo pitkään.

Se & Hør -lehden mukaan Frederik ei ole koskaan hyväksynyt veljensä avioeroa, kreivitär Alexandrasta, 52.
Joachimin laiskuus ja epäselvät taloussotkut ovat aiheuttaneet Margareetalle päänvaivaa, eikä elämää helpota se, että miniät, kruununprinsessa Mary, 45, ja prinsessa Marie, 41, välttelevät toisiaan.