Kuvat 20 miljoonan lasipalatsista! Alicia Keys hankki unelmakodin – hämmästyttävä kauppaehto sitoo laulajaa!
Grammylla 15 kertaa palkittu laulaja ja USA:n The Voice -tähtivalmentaja Alicia Keys, 39, ja hänen räppäri-tuottajamiehensä Kasseem Dean eli Swizz Beatz, 41, saivat viime syyskuussa käteensä uuden kotinsa avaimet pulitettuaan siitä 20 miljoonaa euroa.
Etelä-Kaliforniassa La Jollan kaupungin laitamilla sijaitseva betonilasipalatsi on valmistunut vuonna 2008.
Korkean kukkulan rinteeseen rakennettu Razor House eli Partaveitsi-nimeä kantava merenrantatalo on modernin kotirakentamisen huippuja.
Alicia Keys räjäytti potin - esitti lastenlaulun Adelen Hello-melodian säestämänä!
Talo maksoi uutena 36 miljoonaa euroa. Sen rakentaminen kesti peräti kuusi vuotta. Talon tilannut Jimmy Cooksey ei ehtinyt koskaan nähdä unelmakotiaan valmiina, sillä hän kuoli kolme vuotta ennen loistopytingin valmistumista.
Monella omistajalla kiertänyt talo tuli jälleen myyntiin viime keväänä. Sen omistanut pankkiiriliike pyysi siitä 27 miljoonaa. Alician ja Swizzin asiainhoitajat saivat lopulta tingittyä pyyntihinnasta pois seitsemän miljoonaa. Kaupan erikoisehtona on se, että ostajan pitää asua siinä vähintään kolme vuotta.
Alicia Keys boikotoi rakastettua klassikkosatua!
Upea kolmikerroksinen talo on rakennettu kukkulan rinnettä myötäileväksi. Asuinneliötä rakennuskompleksissa on tuhat. Kuudesta makuuhuoneesta on upeat merinäköalat Tyynellemerelle.
Valtava olohuone on kaksikerroksinen. Sen seinät ovat lasia katosta lattiaan. Samaa linjaa noudattaa rakennuksen meren puoleinen julkisivu.
Talon keskellä olevaa kaarevaa kiviportaikkoa pitkin pääsee pihapatiolle sekä yhdistettyyn biljardihuoneeseen ja kirjastoon. Talossa on myös porrastettu elokuvateatteri ja hyvin varusteltu kuntosali.
Alicia Keys sai poikavauvan - raamatullinen nimi!
Takapihan hienouksia ovat takka ja lämmitetty uima-allas, joka ikään kuin yhdistyy suoraan mereen. Myös talon betoniselle kattoterassille on rakennettu viheralue, josta niin ikään on upeat näkymät Tyynellemerelle.
Pitkän matkan vieraille löytyy erillinen 120-neliöinen paritalonsa. Kumpaankin huoneistoon johtavat omat sisäänkäynnit.
Alician ja Swizzin yhteenlaskettu omaisuus on 130 miljoonaa euroa. Siihen sisältyy kakkoskodiksi Eddie Murphyltä ostettu 10 miljoonan kartano New Jerseyssä, jos länsirannikon lämpö käy liian tukalaksi.