Cher muistelee treffejä edesmenneen Stephen Hawkingin kanssa: Se oli uskomaton tapaaminen!
Fyysikko ja kosmologi Stephen Hawking kuoli 76-vuotiaana viime viikon tiistaina (13.2.). Pyörätuolissa istunut tiedemies jätti lähtemättömän muistijäljen maailmaan.
Vuosien varrella miljoonat ihmiset ovat yrittäneet ymmärtää hänen monimutkaisia aivoituksiaan. Hawkingin kansantajuista Ajan lyhyt historia -teosta on myyty liki 20 miljoonaa kappaletta.
Oxfordissa syntynyt Hawking sairastui 21-vuotiaana parantumattomaan ALS-tautiin, joka rappeuttaa liikehermosoluja. Hänelle annettiin tuolloin vain muutama vuosi elinaikaa.
Diagnoosista huolimatta hän päätti jatkaa opintojaan ja nai tyttöystävänsä Janen. He saivat kolme lasta.
Vaikka Hawking joutui jo nuorena pyörätuoliin ja pystyi kommunikoimaan vain puhesyntetisaattorin avulla, hänet tunnettiin erittäin sosiaalisena ja huumorintajuisena ihmisenä.
Cambridgen yliopiston professori nautti myös julkisuudesta ja julkkisten seurasta. Hänellä oli useita tv-rooleja, muun muassa Simpsoneissa.
Laulaja Cher jakoi Twitterissä lämminhenkisen muiston lounastreffeistään huippuälykkään fyysikon kanssa.
– Se oli uskomaton tapaaminen. Riitelimme aikamatkailusta ja historian merkityksestä. Stephen sanoi minulle, että sinä päivänä, kun aikamatkailu onnistuu, historiaa ei enää tarvita.
Cher räjäytti potin Billboard Music Awards -gaalassa: glittersydämet rintojen peittona!
Älykkyydestään huolimatta Hawkingillakin oli sokea pisteensä. Hän rakasti naisia, mutta ei alkuunkaan ymmärtänyt vastakkaisen sukupuolen logiikkaa.
Monien hämmästykseksi Hawking erosi Jane-vaimostaan 30 vuoden jälkeen, ja avioitui sairaanhoitajansa Elainen kanssa 1995. Toinen liitto kesti vuoteen 2006.
Hawking kuoli rauhallisesti kotonaan Cambridgessa Englannissa elettyään yli 50 vuotta lääkäreiden ennustuksia kauemmin.