Britit äänestivät suosikki- ja inhokkikuninkaallisista – arvaatko, kenestä brittihovissa pidetään vähiten? Myös ykkösinhokin lapsille kylmää kyytiä!

Ison-Britannian kuninkaallinen perhe
Mainos
Mainos päättyy

Ison-Britannian kansa listasi hovinsa hurmaavimmat ja epämiellyttävimmät henkilöt.

Mielipidekyselyihin erikoistunut YouGov mittasi brittien suosikit niin viihdemaailman edustajista kuin kuninkaallisista.

Adele, 29, oli laulajista ihailluin, ja luontodokumenteistaan tunnettu David Attenborough, 91, julkkiksista rakastetuin.

Brittihovin pidetyimmäksi jäseneksi englantilaiset äänestivät rennon, urheilullisen ja hauskan prinssi Harryn, 33.

Ison-Britannian prinssi Harry
Mainos
Mainos päättyy

Yli 60 vuotta Isoa-Britanniaa hallinnut kuningatar Elisabet, 91, kiri äänestyksessä Harryn tuntumaan mutta jäi kuitenkin kisassa hopealle.

Prinssi William, 35, pääsi tasoihin isoäitinsä kanssa. Hänen vaimonsa, Cambridgen herttuatar Catherine, 36, oli kolmannella sijalla.

Suosikkilistan kärki saattaa seuraavan vuoden aikana hyvinkin muuttua, sillä prinssi Harryn kihlattu Meghan Markle, 36, ei ole vielä ehtinyt hurmata kansan enemmistöä, joten hän jäi toistaiseksi viidennelle sijalle.

Meghan Markle

Kymmenen kärkeen pääsivät myös hovin ahkerin jäsen, prinsessa Anne, 67, sekä eläkepäivistään nauttiva prinssi Philip, 96.

Prinssi Andrew’ta, 58, tuskin hymyilyttää, jos hän yhtään antaa kansan mielipiteiden vaikuttaa mielialaansa.

Prinssi Andrew
Mainos
Mainos päättyy

Mikäli äänestystulokseen on uskomista, kansa pitää vähiten Andrew’sta. Myös Andrew'n tyttäret, prinsessa Beatrice, 29, ja Eugenie, 28, saivat kylmää kyytiä mielipidekyselyssä.

Prinsessat Beatrice ja Eugenie

Ei liene yllätys, että prinssi Charlesin, 69, vaimo, Cornwallin herttuatar Camilla, 70, ei ole korkealle arvostettu persoona Isossa-Britanniassa. Hänen taakkanaan on kolmiodraama Charlesin ja edesmenneen prinsessa Dianan avioliittovuosilta.
 

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Britit äänestivät suosikki- ja inhokkikuninkaallisista – arvaatko, kenestä brittihovissa pidetään vähiten? Myös ykkösinhokin lapsille kylmää kyytiä!