Belgian kohuprinssi ja prinsessa mokailivat taas: Tämä on noloa, Laurent ja Claire!

Belgian kuningas Philippen, 58, veli, prinssi Laurent, 54, on surkeiden sattumusten mies. Milloin hän on kompuroinut punaisella matolla, milloin rupatellut puhelimessa kesken edustustehtävien.
Kännykkä tuntuu olevan suorastaan pakkomielle herralle.
Tällä kertaa Laurent räpläsi älypuhelintaan Belgian kansallispäivän juhlaparaatin aikana.

Jos Laurent nolasi kuningasperheen, niin eipä tehnyt prinssin vaimokaan, prinsessa Claire, 44, suurta vaikutusta. Sotilaiden marssiessa paraatissa Claire keskittyi lukemiseen ja jopa torkahteli kultatuolissaan.
Väsähtänyt pariskunta ryhdistäytyi vain, kun hallitsijapari Philippe ja Mathilde, 45, asteli juhlatamineissaan ohitse.

Prinssi Laurent on saanut useasti arvostelua osakseen ja joutunut paikallisten sanomalehtien kansikasvoksi milloin mistäkin kömmähdyksestä.
Viime vuonna Laurent nousi otsikoihin, kun hän syytti Belgian hallitusta ihmisoikeuksiensa rikkomisesta. Mielipaha johtui siitä, että hallitus uhkasi leikata prinssin valtiolta saamaa määrärahaa.