Mitä karpaaseja! Tässä ovat Robert Heleniuksen isä ja veljet

Mitä karpaaseja! Tässä ovat Robert Heleniuksen isä ja veljet

Robbe istuu nykyään Sipoon kunnanvaltuustossa ja asustelee avoliitossa Viivi Pumpasen kanssa.

Mainos
Mainos päättyy

Robert Helenius lienee kiistatta Suomen historian kovimpia nyrkkeilijöitä.

41-vuotias ”The Nordic Nightmare” tai ”Robbe” lopetti kunniakkaan uransa pienen ikävän varjon alla.

Robbe iski uransa viimeisen ammattilaisottelun Lontoossa itse Anthony Joshuaa vastaan vuonna 2023.

Mainos
Mainos päättyy

Pikahälytyksellä matsiin lähtenyt Robbe hävisi ex-maailmanmestarille ja olympiavoittajalle Anthonylle. 

Robben viimeinen ammattilaisottelu käytiin elokuussa 2023, kun hän hävisi pikatuurauksella englantilaiselle Anthony Joshualle.
Robben viimeinen ammattilaisottelu käytiin elokuussa 2023, kun hän hävisi pikatuurauksella englantilaiselle Anthony Joshualle.

Ura päättyi

Pari viikkoa ottelun jälkeen uutisoitiin Robben dopingnäytteessä olleen merkkejä dopingrikkomuksesta.

Dopingaineeksi selvisi lopulta klomifeeni, ja hänet tuomittiin kilpailukieltoon, joka päättyi 18. syyskuuta 2025.

Heti kilpailukiellon päättymistä seuraavana päivänä Robbe ilmoitti lopettamisestaan.

Mainos
Mainos päättyy

Nyt hänet onkin nähty tv-ohjelmissa, kuten Erikoisjoukoissa.

Istuupa parimetrinen jätti myös Sipoon kunnanvaltuustossa edustaen perussuomalaisia.

Robbe elelee nykyisin avoliitossa vuoden 2010 Miss Suomen, Viivi Pumpasen, kanssa.

41-vuotias Robert Helenius toimi Karl-isänsä kulmamiehenä Turpaanvetotalakoissa.
41-vuotias Robert Helenius toimi Karl-isänsä kulmamiehenä Turpaanvetotalakoissa.

Nykistä Kiuruvedelle

Vaikka Robbe on esiintynyt isoissa saleissa New Yorkista Las Vegasiin, ei miehessä ole tippaakaan ylimielisyyttä.

Tästä nähtiin taannoin esimerkki, kun Robbe osallistui isänsä kulmamiehenä Kiuruveden Turpaanvetotalakoihin.

Mainos
Mainos päättyy

74-vuotias Karl Helenius otteli näytösluontoisessa matsissa paikallista suurmiestä ”Jyväukkoa”, eli Matti Lappalaista, vastaan.

62-vuotias Jyväukko osoittautui kuitenkin selvästi kovemmaksi palaksi – ehkä "nuoruutensa" vuoksi,

Robbe ei ollut yksin tukemassa isäänsä, vaan paikalla olivat myös kaksi muuta veljestä: Patrik ja Niklas.

Heleniuksista näkee selvästi, että miehet ovat samaa puuta. 'Kalle'-isä lienee eittämättä pojistaan ylpeä.
Heleniuksista näkee selvästi, että miehet ovat samaa puuta. "Kalle"-isä lienee eittämättä pojistaan ylpeä.

Kaikille aikaa yhteiskuviin

Veljekset ja isäukko poseerasivatkin jo ennen ottelua Seiskalle pukuhuoneessaan.

Robbe osoitti myös pitkämielisyyttään ja herrasmiesmäisyyttään jakaessaan nimikirjoituksia ja ottaessaan yhteiskuvia halukkaiden kanssa – niitä nimittäin riitti.

Tapahtumassa nähtiin myös yksi ammattilaisottelu, jossa ”Huotarin härkä” Aki Juntunen voitti selvästi slovakialaisen Alex Kmetin.

Ilta huipentui siihen, että 90 vuoden ikään ehtinyt Suomen ammattinyrkkeilyliitto palkitsi Robben Taistelija-palkinnolla.

Robbe kertoi olevansa sanaton saamastaan kunniasta.
Robbe kertoi olevansa sanaton saamastaan kunniasta.

Ei jatkoille

Seremonian jälkeen Robbe oli yhtä hymyä saamastaan kunniasta.

– Olen hyvin otettu, sanaton, Robbe saa sanotuksi Seiskalle, ilmeisen yllättyneenä saamastaan kunniasta.

– On ollut 27 vuotta kivinen tie, Robbe toteaa aktiiviuransa pituudesta.

Turpaanvetotalakoiden jatkot vietettiin paikallisessa hotelli Peltohovissa, mutta Heleniukset löivät auton käyntiin ja lähtivät ajamaan takaisin kohti etelää, sillä jo seuraavana päivänä siinsi velvollisuuksia.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan