Neljävuotias Cleo Smith katosi retkeilyalueella australialaisen Carnavorin kaupungin liepeiltä. Cleon perhe oli telttailemassa kun äiti Ellie Smith heräsi varhain aamulla huomatakseen, että Cleo makuupusseineen oli kadonnut jäljettömiin.
Poliisit hälytettiin välittömästi. He käynnistivät maastossa suuretsinnät, joihin osallistui toista sataa vapaaehtoista. Helikopterit ja dronet pörräsivät ilmassa tauotta.
Cleon katoaminen toi monelle mieleen Portugalissa vuonna 2007 kadonneen neljävuotiaan Madeleine McCannin kohtalon. Brittityttö katosi lomamatkalla perheen hotellihuoneesta, eikä häntä ole vieläkään löydetty.

Kuumeiset etsinnät
Kaikki pelkäsivät pahinta. Läkähdyttävän helteisessä, vailla juomavettä olevassa maastossa
Cleon selviytymismahdollisuudet maastossa hupenivat nopeasti.
Poliisit alkoivat epäillä Cleon joutuneen siepatuksi, sillä pieni tyttö ei olisi itse ylettynyt avaamaan teltan vetoketjua. Cleo oli nukkunut pikkusiskonsa kanssa, ja äiti kumppaninsa kanssa nukkuivat samassa teltassa kangasseinän takana.
Poliisi selvitti leirintäalueella olleiden henkilöllisyydet ja syynäsi valvontakameroiden nauhoja. Tutkijat jalkautuivat lähialueille jututtamaan paikallisia. Osavaltion hallitus lupasi noin 640 000 euron löytöpalkkion tytön jäljille johtavasta vinkistä.

Rynnäkkö taloon
Poliisit pääsivät lopulta kaappaajan jäljille ja murtautuivat lukittuun taloon noin 50 kilometrin päässä kaappauspaikasta.
Yöllä yhdeltä tehdyssä rynnäkössä Cleo löytyi huoneesta, joka oli täynnä nukkeja. Tyttö epäröi kertoa nimeään, mutta vastasi lopulta olevansa Cleo. Löytymishetkellä talossa ei ollut muita.
Cleo vietiin sairaalaan terveystarkastukseen. Perheen 18 päivää kestänyt piina päättyi, ja tyttö oli elossa ja hyvässä kunnossa.
Helpottunut äiti julkaisi sosiaalisessa mediassa suuret kiitoksensa etsinnöissä auttaneille.
– Olemme niin onnellisia, että pieni tyttömme on takaisin sylissämme ja perheemme on taas kokonainen.
Yksi poliisipäälliköistä kertoi, että jopa hänen kaiken nähneet kollegansa itkivät helpotuksesta. Tytön hengissä löytymistä pidetään ihmeenä. Australian pääministerikin Scott Morrisonkin otti kantaa jupakan onnelliseen päätökseen.