
Kiinalaisnaiset tekivät vaikutuksen Renny Harliniin: Onneksi kukaan teillä Seiskassa ei tiedä, mitä siellä tapahtuu!
Seiska haastatteli hiljattain Suomessa lomaillutta elokuvaohjaaja Renny Harlinia. Kiinan leffamarkkinoilla täystyöllistetty Renny on niin kiireinen, ettei hän ehtinyt nauttia kotimaansa kiireettömyydestä ja hiljaisuudesta kuin viikon.
– Tämä on ensimmäinen lomaviikkoni varmaan vuoteen, ja tämän jälkeen voi vierähtää taas toinen vuosi, että pääsen uudelleen lomalle.
Kiinassa rikastuva Renny Harlin: Tämän vuoksi en kaipaa pätkääkään takaisin Hollywoodiin!
Rennyllä pyyhkii siis mainiosti Kaukoidässä – eikä mitä ilmeisimmin pelkästään elokuvien saralla.
Renny, sinut on totuttu näkemään vuosien varrella toinen toistaan näyttävämpien kaunottarien kanssa. Mikä on tilanne Pekingissä?
– Sehän on vain hyvä, ettei kukaan teistä tiedä, mitä siellä tapahtuu!
Mitä tarkoitat…?

– Noh, töitä tehdään paljon, mutta kun on vapaa-aikaa, sitä on mukavaa viettää vastakkaisen sukupuolen seurassa. Ei mitään vakituista, nyt on liian kiire tehdä töitä.
Mitä ajattelet kiinalaisista naisista?
– Heidän kauneutensa ei ole yllättänyt. Kaikkialla missä olen työskennellyt, aina on löytynyt naiskauneutta. Missä ikinä menenkin, arvostan aina paikallisia ihmisiä, samoin kuin paikallista kulttuuriakin.
Vieläkö haaveilet perheestä?
– Niin pitkään kuin nuoruutta ja terveyttä riittää, perhe on aina haaveena. Koskaan ei tiedä, mitä tässä tapahtuu.
Kerrohan, Renny, mikä sinulle on tärkeintä?
– Työ on rakkain asema elämässä. Ja olen onnekas, että saan tehdä sitä mitä rakastan. Jos siihen rinnalle löytyy joskus joku sitä jakamaan, se on vain hieno homma.