Gladiaattorit-tähti Aresh Amirkhani oikeudessa raiskauksesta: ”Elämäni pahin paikka – tässä on kysymys kostosta!"
Gladiaattorit-ohjelmassa kilpaillut Aresh Amirkhani, 32, istui viime maanantaina syytetyn penkille Pirkanmaan käräjäoikeudessa. Hänelle vaadittiin rangaistusta raiskauksesta. Jutun yksityiskohdat eivät ole julkisia, sillä tuomari määräsi asian täysin salaiseksi.
Aresh kuitenkin totesi käräjäoikeuden käytävällä, että syytteet ovat lyöneet mielen matalaksi.
– Tämä on elämäni pahin paikka. On todella raskasta kuunnella väitteitä, jotka eivät pidä paikkaansa, hän toteaa vakavana.
Aresh on UFC-tähti Makwan Amirkhanin isoveli. Myös Aresh itse on kamppaillut SM-tasolla.
Aresh saapui käräjäoikeuteen kasvojaan peittelemättä. Hän kiisti järkkymättömästi syyllistyneensä asiassa mihinkään rikokseen.
– Tässä on kysymys kostosta. Minulla on todisteita, jotka osoittavat, mistä tässä on todellisuudessa kyse. Asian käsittely venyy, koska todistajaani ei saatu vielä kuultua. Uskon, että hänen todistuksensa on tuomion kannalta erittäin tärkeä.
– En ole ennustaja, joten en tiedä, miten tässä käy. Olen edelleen luottavainen, että oikeus tapahtuu ja voin luottaa Suomen oikeusjärjestelmään.