
Alexander Stubb esitteli vaimonsa julkisuudessa – totuttelevat kotona uuteen tilanteeseen
Presidenttiehdokas kertoo Seiskalle uudesta tilanteestaan kotona.
Kokoomuksen presidenttiehdokas Alexander Stubb saapui katsomaan illan Tanssii Tähtien Kanssa -lähetystä vaimonsa Suzanne Innes-Stubbin kanssa.
Eilinen oli Alexanderin perheelle iso päivä, koska hänen vaimonsa oli ensimmäistä kertaa julkisuudessa esiintymässä. Suzanne nousi puhumaan yleisön eteen Kokoomuksen ylimääräisessä puoluekokouksessa, jossa Stubb valittiin puolueen presidenttiehdokkaaksi.
– Olemme olleet hyvin tarkkoja hänen ja lasten yksityisyyden suhteen, joten se vähän jännitti. Mutta ei ollut kahta sanaa siitä, kuka piti paremman puheen meidän perheessämme. Kyllähän vaimo oli sen illan tähti, Alexander tokaisee Seiskalle.
Tänä aamuna pariskunta kävi yhdessä pyöräilemässä.
– Kävimme niin sanotusti polkemassa illan pölyt pois.
Aira Samulin eli uskomattoman elämän - evakkolapsesta koko kansan rakastamaksi tanssijaksi
Tykkää pinkistä
Tämän illan Roosa nauha TTK-lähetyksessä kerättiin varoja suomalaiseen syöpätutkimukseen.
– Illan teema koskettaa varmasti jollain tavalla meitä kaikkia. Meillä jokaisella on ystävä tai perheenjäsen, joka on sairastanut tai menehtynyt syöpään. Se, että syöpäsäätiö panostaa tutkimukseen, on hienoa.
– Tällaiset tapahtumat ovat hienoja, ja kaiken lisäksi tykkään pinkistä, Alexander lisää ja hymyilee.

Totuttelevat uuteen
Alexander on ollut pois kotimaan politiikasta seitsemän vuotta ja kokee erilaiseksi tämänhetkisen tilanteen.
– Ehkä vaimo enemmän totuttelee siihen, että mies on kotona. Se tuo uuden ulottuvuuden arkeen. Olin kolme vuotta Luxemburgissa ja pian melkein neljä vuotta Firenzessä.