15. huhtikuuta 1989 tapahtui Ison-Britannian historian pahin urheiluun liittynyt katastrofi, kun Hillsborough’n jalkapallostadionilla Sheffieldissä syntyi valtava väentungos. Yhteensä 96 ihmistä sai lopulta surmansa. Myös pelastustoimet hoidettiin skandaalimaisen huonosti.
Yksi kuolleista oli 15-vuotias Kevin Williams. BritBox-palvelun tositapahtumiin perustuva Anne-sarja kertoo tragediasta Kevinin äidin Anne Williamsin näkökulmasta. Äiti alkaa etsiä oikeutta sen jälkeen, kun onnettomuuden virallinen tutkimusraportti osoittautuu puutteelliseksi.
Lue myös: BritBox tuo markkinoille brittiläisiä laatusarjoja – uusi suoratoistopalvelu aloittaa vapun alla
Neliosaisen sarjan pääosassa on Maxine Peake. Häntä on nähty Suomessa muun muassa Hävyttömät-sarjan alkuperäisessä brittiversiossa Hävytöntä. Muita hänen Suomessa nähtyjä sarjojaan ovat muun muassa Lain viitta ja Oikeuden edessä: Ben.
Anne on katsottavissa BritBox- ja C More -palveluissa.
Tilaa Katso-lehti kotiisi tästä!