fbq
Uutiset
29.04.2019 12:03
Teksti: Jari Peltomäki|Kuvat: Seiskan arkisto
Seiskan tekijät muistelevat Matti Nykästä.
Seiskan tekijät muistelevat Matti Nykästä: Päätoimittaja sulatti mäkisankarin MM-kiukun saunassa!
Uutiset
29.04.2019 12:03
Teksti: Jari Peltomäki|Kuvat: Seiskan arkisto

Seiskassa alusta asti, vuodesta 1992 työskennellyt Anne Pennanen muistelee tavanneensa Matti Nykäsen ensimmäisen kerran Lahden MM-kisoissa helmikuussa 1989. Silloin Seiskaa ei vielä ollut ja Annekin oli Seura-lehdessä toimituksen sihteeri.

– Lahden MM-kisoihinkin liittyi nykäsmäisiä piirteitä, kun hän majoittui silloisen vaimonsa Tiinan kanssa Lahden Seurahuoneelle muiden urheilijoiden asuessa kisakylässä. Hotellihuone oli jo kisojen puolivälissä kuin rokkibändin jäljiltä, telkkarikin heitetty ikkunasta kadulle, Anne kertoo.

– Matin nimipäivät osuivat keskelle kisoja, 24.2, ja Seuran päätoimittaja, kolme vuotta myöhemmin Seiskaa perustamassa ollut Heikki Parkkonen laittoi minut ostamaan sankarille nimpparikakkua ja viemään sen tämän huoneeseen. Lähestyin huoneen ovea puntit tutisten, sain kolkutettua, ja oven avasi eilisillalle tuoksahtava pahantuulinen urheilijatähti, joka murahti kiitoksensa.

Seiskan entinen toimittaja ja toimituspäällikkö Anne Pennanen tutustui Mattiin jo 1989 Lahden MM-kisoissa.
Seiskan entinen toimittaja ja toimituspäällikkö Anne Pennanen tutustui Mattiin jo 1989 Lahden MM-kisoissa.

Lue myös: Seiskan tekijät muistelevat Matti Nykästä: Olympiavoittaja juoksi poliisiautoa karkuun Karibian hiekkarannalla!

"Esittelin Kimille"

Kun päätoimittaja Parkkonen sai vihiä, että joukkuemäen kisat ovat suomalaisten osalta vaarassa Matin kiukkukohtauksen vuoksi, hän haki 25-vuotiaan sankarin saunan lauteille purkamaan pahaa mieltään.

Löylyt tekivät tehtävänsä. Päivää myöhemmin Matti nousikin taas hyppytorniin ja Suomen joukkue sai MM-mäkikultaa.

Seuran ja sittemmin Seiskan päätoimittaja, viime vuonna menehtynyt Heikki Parkkonen vei Matin löylyihin MM-Lahdessa 1989.
Seuran ja sittemmin Seiskan päätoimittaja, viime vuonna menehtynyt Heikki Parkkonen vei Matin löylyihin MM-Lahdessa 1989.

 

Lue myös: Seiskan tekijät muistelevat Matti Nykästä: Karisma syntyi ristiriidasta!

– Seuraavien 30 vuoden aikana Matin tapaamista ei tarvinnut enää jännittää. Toimitukseen tullessaan Masa kävi halaamassa tutut toimittajat ujosti hymyillen. Hänellä ei ollut kiirettä minnekään vaan kuulumisia vaihdettiin ajan kanssa, Anne muistelee.

– Matti tykkäsi myös puhua puhelimessa eikä olisi päättänyt keskustelua millään. Luuri saattoi pirahtaa useitakin kertoja päivässä, jos kyseessä oli päivänpolttava aihe. Erityisen onnellinen Matti oli siitä, kun allekirjoittanut antoi viime vuosikymmenen puolella hänen puhelinnumeronsa Kimi Räikköselle, ja sankarit pääsivät aloittamaan karaokepainotteisen ystävyytensä.

– Matti tykkäsi soitella ja puhua puhelimessa, Anne muistelee. Kuva on Seiskan juhlista 2009.
– Matti tykkäsi soitella ja puhua puhelimessa, Anne muistelee. Kuva on Seiskan juhlista 2009.

Lue lisää Seiskan tekijöiden muistoja Matista Seiskan extra-lehdestä!

Tilaa Seiskan uutiskirje! »