Entisen aikuisviihdetähden Henry Saaren, 56, terveys on huonontunut rytinällä viime vuodesta lähtien. Pahimmillaan hän on joutunut makaamaan sairasvuoteella viikkoja.
– Kaaduin pahasti marraskuun lopussa, jolloin kädestäni repesi kaksi jännettä ja sain luunmurtuman. Heikot polveni eivät myöskään tykänneet kaatumisesta, ja jouduin lopulta viikoiksi pyörätuoliin.
Lue myös: Jänteet repesivät! Henry Saaren terveys petti: Kaatuminen vei pyörätuoliin – kuvat Seiskassa!

Kaksi leikkausta tulossa
Huonot jalat eivät ole Henryn ainoa ongelma. Hän on kärsinyt uniapneasta lähes viisi vuotta.
– Nukun öisin naamarin kanssa. Liikalihavuuteni ja huonot unitottumukset laukaisivat uniapnean. Puntari näyttää tällä hetkellä reipasta 140 kiloa, mikä ei tilannetta helpota.
– Olen saanut nyt 15 kiloa putoamaan. Noudatan tiukkaa ruokavalioita, ja yritän syödä mahdollisemman terveellisesti, mutta onhan tässä tekemistä.

Lue myös: Henry Saari kiidätettiin sairaalaan: Päivystyksestä suoraan osastolle
Henry odottelee maaliskuuta kuin kuuta nousevaa.
– Silloin olisi tarkoitus päästä vatsanpienennysleikkaukseen, mikäli saan itseni muuten leikkauskuntoon. Sen jälkeen on tekonivelleikkaus. Minulla on jo näihin molempiin lähete.
Kaikkiaan Henry on maannut leikkauspöydällä lähes 15 kertaa. Päästä löytyy reilut 30 tikkiä vuosien takaa. Polvivammansa takia hän on 50-prosenttinen invalidi.
– Leikkauksia on tehty niin monia, etten enää edes muista kaikkia.