Toissa viikolla paljastui, että virolaissyntyistä, Maria Veitolan Maria!-show’ssakin nähtyä lihaskimppua Lauri Taatsia, 35, epäillään kokaiinikaupoista. Syyskuun lopusta saakka vangittuna ollut Lauri vapautui toissa viikolla tutkintavankeudesta.
Lue myös: Kokaiinia päivittäin! Kohujulkkis Lauri Taats myöntää huumeongelmansa – avoin tilitys Seiskassa!
Viikkoja putkassa
Laurin lisäksi ketään muita ei ole ollut vangittuna, mutta Seiskan tietojen mukaan kuulusteluissa olisi käynyt myös julkisuudestakin tuttuja henkilöitä.
Esitutkintaa johtava Helsingin polisiin rikoskomisario Jari Nikonen vahvisti Seiskalle, että kyseessä on epäily törkeästä huumausainerikoksesta.

Taatsilla on entuudestaan rikosrekisteri, joka koostuu pahoinpitelyistä. Vuonna 2011 hän joutui jättämään pestinsä television Maria!-ohjelmassa, kun hänet tuomittiin sekä perusmuotoisesta pahoinpitelystä että törkeästä pahoinpitelystä.
Lue myös: Pitkä vankeus uhkaa! Huumekaupoista epäilty Lauri Taats: Iso sokki perheelleni!
Lyhyeksi jääneen tv-uransa jälkeen Lauri on pysynyt otsikoissa lähinnä julkkistyttöystäviensä kautta. Tällä hetkellä Lauri on yhdessä ex-stripparin Sofia Leppäkorven kanssa.

Mikäli Taats tuomitaan, häntä odottaa vankeusrangaistus. Törkeästä huumausainerikoksesta vankeusrangaistus vaihtelee vuoden ja kymmenen vuoden välillä.