Ari Saarinen tutustui Matti Nykäseen jo Jyväskylän urheilukentällä, ja kaveruus jatkui Matin kuolemaan saakka. Kaverukset olivat päivittäin tekemisissä puhelimitse, mutta tapasivat usein keikkamatkoilla.
Matkaan mahtui paljon iloa ja surua, mutta milloinkaan Ari ei kuvitellut, että joutuisi kantamaan parhaan ystävänsä arkkua.
Yksi kaverusten veijarireissuista oli jäänyt molemmille mieleen niin, että he muistelivat sitä aina uudestaan Matin viimeisiin elinpäiviin saakka.
Vuonna 1990 Ari oli Mattia vastassa Jyväskylässä, kun tämä saapui Suomeen hopeamitali kaulassa lentomäen MM-kisoista. Matti ei halunnut jäädä kotimaahan lepäilemään, joten kaksikko lähti siltä istumalta taksilla Jyväskylästä Helsinki-Vantaan lentoasemalle.
– Meidän oli alun perin tarkoitus lähteä Malesiaan, mutta emme ehtineet siihen koneeseen. Menimme seuraavaan koneeseen, joka lensi Thaimaahan.

Ystävyksillä oli toppatakit päällä ja verkkarit jalassa, kun he saapuivat 30 asteen lämpöön. Matkatavaroita he eivät olleet kiireessä ottaneet matkaan.
Matka jatkui Bangkokista Pattayalle.
– Siellä eksyimme ensimmäisenä iltana hotellista, ja heräsimme seuraavana aamuna rannalta talvitakit päällä. Olimme nukkumassa vierekkäin rantatuoleissa, ja vanha thainainen tuuletti meitä viuhkalla. Lopulta kahden viikon matka muuttui kolmeksi viikoksi. Se oli hauska reissu.
LIITY UUTEEN SEISKA KLUBIIN JA LUE MEHUKKAITA JULKKISUUTISIA, JOIHIN PÄÄSET KÄSIKSI VAIN KLUBIN JÄSENENÄ! REKISTERÖIDY KÄYTTÄJÄKSI TÄSTÄ LINKISTÄ!