Uutiset

Brother Christmas haluaa puhdistaa nimensä – Syyttää mediaa ajojahdista: ”Muutama lehtiartikkeli tuhosi maineeni!”

30.04.2020 16:01

Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen tunnetaan paremmin nimellä Brother Christmas. Hän haluaa nyt puhdistaa mainettaan rahankeräystoimintansa syytöksistä. 

Lue lisää: Perussuomalasiten kansanedustaja Ari "Brother Christmas" Kopopnen käräjillä - syytteet rahankeräysrikoksista! 

brother christmas

Toiminta alkoi

Brother Christmas tuli tunnetuksi sosiaalisessa mediassa hyväntekijänä, joka keräsi rahaa erilisille avuntarpeessa oleville ihmisryhmille. Ari auttoi veteraaneja, vanhuksia, vähäosaisia lapsiperheitä, maahanmuuttajia ja kodittomia. 

brother christmas

Ari aloitti avustustoimintansa kehittämällä hahmon nimeltä Brother Christmas lokakuussa 2015, koska hän halusi luoda brändin hahmon ympärille. Rahankeräysluvan hänen Brother Christmas -yhdistyksensä sai vasta kaksi vuotta myöhemmin heinäkuussa. Tuottelias hyväntekeväisyystoiminta oli kerännyt lähes miljoonan vuoden 2018 helmikuuhun mennessä. 

Syytökset 

Helsingin Sanomat väitti Arin rahankeräystoimintaan liittyvän epäselvyyksiä ja väärinkäytöksiä jutussaan helmikuussa 2018. Poliisi alkoi selvittää asiaa saman vuoden aikana. 

Pollisi epäili Aria kolmesta rahankeräysrikoksesta ja törkeästä kirjanpitorikoksesta. Poliisi ei löytänyt viitteitä siitä, että yhdistyksen varoja olisi käytetty muuhun kuin yhdistyksen toimintaan. Siksi syyttäjä ei nostanut syytettä törkeästä kirjanpitorikoksesta. Ari kiisti kaikki syytökset.

 

 

Ari kuitenkin tuomittiin Helsingin käräjäoikeudessa 15 päiväsakkoon syyskuussa 2019. Hän joutui maksamaan 1 035 euroa. Ari haki muutosta tuomioonsa ennakkopäätösvalituksella suoraan korkeimmasta oikeudesta lokakuussa 2019. Korkein oikeus ei myöntänyt valitusoikeutta, joten tuomio jäi voimaan. 

Lue lisää: Perussuomalaisten kansanedustaja Ari "Brother Christmas" Koposelle käräjätuomio rahankeräysrikoksesta! 

Maineen puhdistus

Arin mukaan median ajojahti asetti hänet hankalaan asemaan.

– Muutama lehtiartikkeli tuhosi yhdistykseni ja oman maineeni yhdessä yössä, Ari toteaa.

Hän vieläkin kärsii maineensa tahriintumisesta. 

– Vieläkin on monia, jotka pitävät minua roistona ja kavaltajana, Ari harmittelee.

brother christmas

Arin mukaan kaikki johtui Helsingin Sanomien lähteestä, joka innosti toimittajat uskomaan hänen olevan kiero huijari. Ajatusmaailma levisi hänestä useisiin medioihin.

Ari avaa omaa näkemystään median syntipukkina olemisesta Tapaustutkimus: Brother Christmas – Parran takana ei ollutkaan roisto -kirjassa, joka julkaistaan toukokuun puolivälissä. 

Teksti:Niki Miettinen
Kuvat:Pasi Murto, Alexandra Kral,
Jaa Artikkeli:

Älä missaa kuumimpia viihdeuutisia! Seuraa Seiskaa somessa!