fbq
Rikos
03.03.2023 12:32
Teksti: Juha Nurmi|Kuvat: Seiskan arkisto
Poliisi
Poliisi kiirehti espoolaiseen kouluun - paikalla oli nähty ase
Rikos
03.03.2023 12:32
Teksti: Juha Nurmi|Kuvat: Seiskan arkisto

Länsi-Uudenmaan poliisilaitos tiedottaa erikoisesta tehtävästä espoolaisessa koulussa.

Koululta oli tullut ilmoitus, että paikalla oli nähty ase. Kolme poikaa oli nähty koulun oven edessä aseen kanssa.

Tapahtuma-aikaan käynnissä oli oppitunti, ja oppilaat sekä opettajat olivat koulun sisällä.

Kun mahdollinen ase havaittiin, koulun ovet lukittiin. Poliisin saavuttua paikalle selvisi, että kolmikko kuvasi videota, ja heillä oli leikkiase mukanaan.

- Kuvaaminen liittyi ilmeisesti koulutehtävään, eivätkä pojat olleet uhanneet ketään leikkiaseella. Poliisi jatkaa asian selvittämistä, tiedotteessa kerrotaan.

Lue myös: Jopa miljoonan euron korvaukset? Tästä Anneli Auerin monimutkaisessa rikosvyyhdissä on kyse

Poliisi muistuttaa, että kun mahdollisesta asehavainnosta ilmoitetaan, poliisi joutuu aina varautumaan tehtävään siten kuin ase olisi aito.

Esimerkiksi elokuvakuvauksissa käytettävistä asetta muistuttavista esineistä olisi hyvä ilmoittaa poliisille ajoissa etukäteen.