Vuoden 2014 Miss Suomen ensimmäinen perintöprinsessa Krista Lanning, omaa sukua Haapalainen, on asunut jo kuusi vuotta Yhdysvalloissa.
Näiden vuosien aikana nykyisin 31-vuotias kaunotar on muun muassa avioitunut, tullut äidiksi, saanut potkut työpaikastaan, kokenut koronamyllerrykset, muuttanut osavaltiosta toiseen – sekä kokenut myös aviokriisin.
Krista ja Kevin-puoliso asuivat pitkään New York Cityssä, kunnes pandemia laittoi arvot uusiksi. Yli kahdeksan miljoonan asukkaan kaupungissa jylläävä korona ja lapsen kasvatus alkoivat tuntua turhan haasteelliselta yhtälöltä. Niinpä perhe päätti lähteä Floridaan evakkoon.

Lue myös: Yhdysvalloissa asuva Krista Lanning avautuu potkuistaan: Irtisanominen jenkkityylin!
Remonttitaito hämmentää
Floridan West Palm Beachiltä löytyi uusi koti, jota Krista on remontoinut. Pienkerrostaloasuntoon kuuluu luonnollisesti myös taloyhtiön yhteiskäytössä oleva sisäpihan uima-allas.
Yhdysvalloissa remonttitaitoinen nainen harvinaisuus, jota aidosti ihmetellään.
– Paikallisessa rautakaupassa hämmästellään, kun ravaan siellä ostamassa remonttitarvikkeita. Siellä oletetaan, että remonttia tekee joku palkattu apulainen tai vähintään oma mies. Sitten ne hämmästelevät, että teenkin hommat itse, Krista naurahtaa.
Lue myös: Missä vihkisormus? Missikaunotar Krista Lanning vaikenee aviokriisin syistä
Nyt remontti on pientä maalausta vaille valmis.
Kodin lisäksi Krista on löytänyt suomalaisverkoston, ja taloyhtiössä asuu suomalaisnainen, jonka kanssa Krista on ystävystynyt.
Kristan ja Lumi-tyttären kolmen viikon joululoma Suomessa päättyi toissa viikolla. Floridaan palasi rentoutunut ja akkunsa ladannut rouva.
– Vielä ennen kotiinpaluuta ehdin nähdä ystäviäni, ja juhlimme uutta vuotta, Krista iloitsee.