Suomen tasavallan presidentti Sauli Niinistö hyvästeli puolisonsa Jenni Haukion kanssa kuningatar Elisabet II:n.
Kuningatar Elisabet II laskettiin eilen (19.9.) maanantaina haudan lepoon Lontoossa. Westminster Abbeyn kirkkoon kerääntyi 500 vierasta jättämään viimeiset hyvästinsä kuningattarelle. Kutsuttuina oli kuninkaallisia yli 20 hovista ympäri maailman. Paikalla olivat myös Sauli Niinistö ja Jenni Haukio. Sauli jätti myös hyvästit kuningattarelle sosiaalisessa mediassa lyhyen kirjoituksen saattelemana.
- Oli kunnia osallistua tänään kuningatar Elisabet II:n hautajaisiin Lontoossa ja muistella hänen poikkeuksellista elämäänsä. Hänen velvollisuudentuntonsa ja omistautumisensa toimivat esimerkkeinä meille kaikille, Sauli kirjoitti Facebook-tilillään.
Lue myös: Kauniit kukat koristavat arkkua - tältä kuningatar Elisabetin hautajaisissa näyttää
Myös Twitteriin presidentti oli päivittänyt mietteitään.
Kuningatar Elisabet II on historian toiseksi pisimpään hallinnut monarkki. Hänen valtakautensa kesti 70 vuotta 214 päivää.
Lue myös: Charles pidätteli kyyneleitä kuningattaren hautajaisissa - entinen miniäkin tervetullut
