Pitkään media-alalla vaikuttanut Kristiina Komulainen, 43, otti vuonna 2017 uuden suunnan ja päätti pyrkiä poliisikouluun. Vielä tuolloin eivät opinahjon ovet auenneet, mutta seuraavana vuonna tärppäsi.
Kristiina on kertonut useissa haastatteluissa alanvaihdoksestaan ja hehkuttanut uutta ammattiaan.
Hän sanoi muun muassa työskennelleensä murharyhmässä, kuolemajaoksessa ja kunniaväkivaltarikosten parissa.
Lue myös: Kristiina Komulaisen yllätyseron tausta: useita kanteluita!
Työyhteisöään Kristiina kehui, mutta yllättäen maaliskuussa hän kertoi Iltalehdelle irtisanoutuneensa, vaikka edelleen rakastikin poliisityötään.
Kristiina on ollut näyttävästi julkisuudessa poliisin roolissaan. Hän on ottanut kantaa virkaominaisuudessa radio SuomiPopin tieliikenneohjelmassa, lisäksi hän esiintyy Instagramissa Konstaapeli Komulaisena.

Lue myös: Kristiina Komulaisen toiminta hiersi Helsingin poliisilaitoksella – sometuksesta kanteluryöppy
Liikaa julkisuutta
Kaikki kollegat eivät ole pitäneet Konstaapeli Komulaisen tavasta esiintyä julkisuudessa. Hänestä on tehty tämän vuoden aikana peräti neljä kantelua. Ne on postitettu poliisin eettiseen kanavaan nimettöminä. Tällä hetkellä kantelut on siirretty Poliisihallituksesta Helsingin poliisilaitoksen oikeusyksikköön käsittelyä varten.
Seiskan saamien tietojen mukaan ainakin yksi kanteluista koskee Kristiinan somekäyttäytymistä.
– Hän kuvaa videoita poliisilaitoksen sisältä, ja kuvissa näkyy halliin pysäköityjen autojen rekisterinumeroita sekä Karhu-ryhmän varusteita, eräässä kantelussa todetaan.

Lue myös: Tyssäsikö Kristiina Komulaisen ura lörpöttelyyn? Näin konstaapeli kertoi työstään somessa
Tästä muistat Kristiinan
Suuri yleisö muistaa Kristiina Komulaisen radiojuontajana sekä tv:stä tuttuna kasvona. Hän on juontanut lukuisia tv-ohjelmia, kuten Kuorosotaa, Luukusta lukaalia ja Unelmakotia.
Kristiinan viimeisin media-alan työ oli radio Loopissa, jossa hän työskenteli ohjelmapäällikkönä. Kolmen vuoden päästä hän irtisanoutui ja vietti pari sapattivuotta. Takavuosina Venla-gaalassa Kristiina joutui kohun keskelle, kun hän ja Maria Veitola suutelivat pitkään suorassa tv-lähetyksessä.
