Dubain ökyluksusta, Helsingin hienostoalueita, toinen toistaan näyttävämpiä lomakohteita. Seurapiirikurvitar Sofia Belórf, 32, on opittu näkemään niin prameissa ympäristöissä, että harva enää edes välttämättä muistaa, mistä kohukaunotar on alun perin kotoisin.
Videolla Sofia tuoreissa muuttopuuhissa Helsingissä:
Vastaus löytyy Pohjois-Pohjanmaalta rautateiden risteyskohdasta, villinä virtaavan Kalajoen varrelta. Siellä, Ylivieskan kaupungissa, Sofia syntyi keväällä 1990.
– Harvemmin siellä tulee enää nykyään pyörähdettyä. Kuvaan parhaillaan ohjelmani toista tuotantokautta ja voi olla, että pyörähdämme Ylivieskassakin. Katsotaan, Sofia suunnittelee Seiskalle.

Kasvoi herran kukkarossa
Ylivieskasta ovat ponnistaneet maailmalle Sofian lisäksi sellaisetkin tunnetut nimet kuin näyttelijä Minttu Mustakallio sekä Suomen tasavallan neljäs presidentti Kyösti Kallio. Kansainväliseen meininkiin mieltynyt Sofia ei ole unohtanut menneisyyttään.
– Juuriaan ei pidä koskaan unohtaa. Ne ovat kuitenkin tärkeä osa identiteettiä. En usko, että olisin sitä mitä tänä päivänä olen, ilman sitä Ylivieska-kasvatusta, Sofia muotoilee.
– Sain kasvaa siellä herran kukkarossa. Toki siellä oli paljon sellaista, että kaikki vähänkin erilaiset ihmiset saivat kuulla kunniansa. Se on silti tärkeä osa identiteettiäni.

Jättää Suomen taakseen?
Hieman yli 15 000 asukkaan Ylivieska lienee Sofian kaltaiselle maailmankansalaiselle liian pieni pitäjä. Sitä tosin alkaa olla myös 630 000 asukkaan pääkaupunki Helsinki.
Seiska jututti kohukaunotarta perjantaina tämän muuton yhteydessä, ja silloin tämä väläytteli mahdollisuutta karistaa Suomen pölyt kokonaan kannoiltaan.
– En edes tiedä kauanko olen Suomessa, ulkomaille tähyävä kaunotar kertoi.
Sofian lähtöhalukkuutta lienee lisännyt merkittävästi perjantain kohutapahtumat, joista Seiska on raportoinut runsaasti.
Lue myös: Poliisi otti sekavan Stefan Thermanin kiinni – massiivinen poliisioperaatio Helsingin keskustassa
