Juontaja-näyttelijä Mikko Leppilampi, 43, ja ex-missi sekä taitoluisteluvalmentaja Beata Leppilampi, 27, saivat viime syyskuussa esikoisensa. Suomen seuratuimpiin kuuluvaa pariskuntaa näkee yhä harvemmin julkisuudessa, mutta viime tiistaina he edustivat yhdessä gaalaillallisella.
Kentin prinssi Michaelin kunniaksi järjestetyssä tilaisuudessa Mikko oli tuttuun tyyliinsä median ulottumattomissa, mutta hyväntuulinen Beata pelmahti mielellään median eteen kertomaan vauvakuulumisiaan.
– Vauva-arki oli alkuun rankempaa kuin kuvittelin. Se oli myös hyvin kokonaisvaltaista, vaikka senhän osasi arvatakin, Beata kertoo.
– Nyt rutiinien muodostuttua, vauvan vähän kasvettua ja persoonan alkaessa näkyä tämä on kyllä niin maailman hienointa!

Äidit lapsenvahteina
Toisinaan täytyy kuitenkin päästä tuulettumaan. Beata kertoo järjestelleensä Mikon kanssa asiat niin, että kummallekin avautuu aika ajoin mahdollisuus irtautua arjesta.
– Olen esimerkiksi käynyt muutamia kertoja ystävieni kanssa ulkona syömässä. Vaikkei aina edes tekisi mieli lähteä, tiedän sen tekevän meille kaikille vain hyvää, toissa perjantaina 27-vuotissynttäreitään juhlinut kuopiolaislähtöinen kaunotar kertoo.
Lue myös: Mitä ihmettä? Mikko ja Beata Leppilampi herättivät huomiota ensi-illassa

Lapsenhoitajat perheen asustamaan Mikon Westendin-luksuslukaaliinlöytyvät helposti.
– Saamme sinne aina joko minun tai Mikon äidin hoitamaan vauvaa, ja hehän vain rakastavat olla siellä. Lähtiessä vauvaa tietysti aina ikävöi.