Viihdeuutiset

Timbaland kopioi suomalaiselta?

15.1.2007 12:32 / 7 PÄIVÄÄ
Justin Timberlaken ja Nelly Furtadonkin kanssa työskennellyt jenkkituottaja on saattanut varastaa suomalaismiehen biisin.
nelly furtado 225
Menestyksekästä jenkkituottaja Timbalandia syytetään suomalaisen Janne Sunin tekemän biisin kopioinnista.

Tempest-artistinimellä vuonna 2000 tehty Acidjazzed Evening -kappale voitti Assembly-tapahtumassa järjestetyn demokilpailun ja biisiä on jaettu ilmaiseksi internetissä. Justin Timberlakenkin kanssa työskennelleen Timbalandin Nelly Furtadolle tuottama kappale Do It kuulostaa erehdyttävän samanlaiselta Sunin kappaleen kanssa. Internetissä leviääkin nyt todisteita biisien samanlaisuudesta.

Suni ei kuitenkaan aio näillä näkymin lähteä puolustamaan tekijänoikeuksiaan, koska oikeudenkäyntiä isoa yritystä vastaan maksaisi maltaita.

Katso todisteet! (Youtube.com)
Keskustelut - Suomi24
ILMOITUS