Sairaudet yhdistivät Saija Varjusta ja äkillisesti menehtynyttä Tero-rakasta - lue suhteen käänteet

Laulaja Saija Varjus suree äkillisesti menehtynyttä Tero-rakastaan.
Saija Varjus suree Tero-rakastaan: Ehdimme sopia riitamme
Saija ja Tero purkivat kihlauksensa kesällä, mutta parin välit alkoivat lähentyä noin kuukausi sitten.
Toissa viikon torstaina Tero oli lähdössä Saijan luota Tervakoskelta töihin Helsinkiin. Synnynnäisestä sydänviasta kärsinyt Tero alkoi yllättäen valittaa huonoa vointiaan ja oksentaa verta.
Saija ehti soittaa ambulanssin, mutta Tero menehtyi hänen syliinsä ennen kuin apu ehti paikalle.
– En tiedä miten jaksan nousta tästä, surun murtama Saija totesi Seiskalle vain muutama päivä musertavien tapahtumien jälkeen.
Saija ja Tero tapasivat ensimmäisen kerran jo vuonna 2001.
Peräti 12 vuotta kestänyt ystävyys muuttui rakkaudeksi keväällä 2013, kun parivaljakko törmäsi sattumalta kahvilassa Tervakoskella. Saija oli tuolloin vielä yhdessä ex-aviomiehensä Petri Hämäläisen kanssa, mutta liitto oli ajautunut umpikujaan. Myös Terolla oli eroprosessi käynnissä tahollaan.
Saijaa ja Teroa yhdisti tietysti pitkä ystävyys, mutta myös elämän koettelemukset ja jääräpäisyys, kuten he vitsaillen kuvailivat toisiaan. Saija oli kamppaillut jo vuosia MS-tautia vastaan, ja Terolla oli puolestaan synnynnäinen sydänvika, joka vaati jatkuvaa lääkitystä ja seurantaa.
Syksyllä 2013 kihlautuneen parin onneen tuli säröjä viime kesänä, jolloin he päättivät erota. Puolen vuoden erossa olon jälkeen ”kaksi jääräpäätä” saivat kuitenkin asiat sovittua. Uutta onnea ei ehtinyt kestää kuin kuukauden.
Saija on saanut apua ja tukea läheisiltään. Hän on kiitollinen siitä, että he ehtivät Teron kanssa sopia riitansa.
– Noin kuukausi sitten välimme Teron kanssa paranivat. Olimme palaamassa yhteen. Onneksi ehdimme selvittää kaikki erimielisyytemme. En tiedä pystynkö menemään hautajaisiin. Tämä kaikki on liian raskasta, Saija sanoo.
Teroa jäi ystävien lisäksi kaipaamaan kolme lasta.
Seiskan tietojen mukaan Saija ja Tero ehtivät jo päättää, että he alkaisivat jälleen tehdä myös töitä yhdessä. Terolla oli vuosien kokemus musiikkimaailmasta ja keikoista, ja hän oli tuttu näky Saijan keikoilla miksaajana.
Saijan ja Teron oli tarkoitus juhlistaa heinäkuussa Saijan tangouran 20-vuotisjuhlaa. Saija nousee juhlavuoden kunniaksi lavalle Seinäjoen Tangomarkkinoilla.
Lue lisää Saijasta uusimmasta Seiskasta.