Lahjusrikosepäily: HOK-Elannon toimitusjohtajan ja kaupunginvaltuutetun toimet tutkitaan!

Espoon Lommilaan suunniteltu kauppakeskus sai muutama vuosi sitten paljon huomiota mediassa. Vuonna 2014 Espoon valtuusto hyväksyi asemakaavamuutoksen, joka olisi mahdollistanut HOK-Elannon ja Keskon jättimäisen kauppakeskittymän rakentamisen Lommilaan.
Kaupunginvaltuustossa jo hyväksytystä kaavasta jouduttiin äänestämään uudestaan, kun selvisi, että valtuutettu Markku Sistonen (sd) oli ollut esteellinen äänestäessään asiasta. Sistonen äänesti kaavan puolesta sekä kaupunginhallituksessa että valtuustossa.

Markku Sistonen
Helsingin hallinto-oikeuden päätöksen mukaan Sistosen esteellisyys johtui hänen HOK-Elannolta ja Keskolta saamistaan seminaarimaksuista, jotka menivät suoraan hänen vaalityöhönsä. Poliisille on äskettäin tehty asiasta tutkintapyyntö, jossa pyydetään tutkimaan, onko tapauksessa syyllistytty lahjusrikokseen.
Sistosen lisäksi tutkinnan kohteena on HOK-Elannon toimitusjohtaja Matti Niemi.
Osallistuminen maksoi 500 euroa, ja HOK-Elanto oli vuosittain ostanut paikat kahdelle henkilölle: kiinteistöjohtajalle ja toimitusjohtajalle. Tutkintapyynnön mukaan Niemi ei kuitenkaan osallistunut seminaareihin yhtä kertaa lukuun ottamatta ja tämän takia hallinto-oikeus katsoi tuolloin, että Sistosen saama tuki oli ollut vastikkeetonta.
– Tässä vaiheessa voin sanoa vain, että poliisi suorittaa puolueettoman esitutkinnan ja tutkii, onko rikosta tapahtunut, tutkinnanjohtaja Viola Ikonen kommentoi Seiskalle.

Matti Niemi
Sekä Niemi että Sistonen olivat yllättyneitä kuullessaan tulevasta rikostutkinnasta Seiskan toimittajalta.
Miten Niemi ja Sistonen kommentoivat asiaa? Lue koko juttu tänään ilmestyneestä Seiskasta!