Keravan kännimurhaajalle elinkautinen – sitkeä pyrkimys surmaan

Tuusulan käräjäoikeus tuomitsi torstaina 23. kesäkuuta Jouni Sulo Johannes Sarjan elinkautiseen vankeuteen murhasta. Oikeus katsoi Sarjan syyllistyneen murhaan, joka tapahtui hänen kyläillessään yöllä helmikuussa yksityisasunnossa Keravalla. Poliisipartion samana iltana puhalluttama 55-vuotias maalari oli tekoyönä lähes 4,5 promillen humalassa.
Keravan järkyttävä känniveriteko oikeudessa – syyttäjä: Leikkasi maksan kahtia
Jouni Sarjan menettely osoitti käräjäoikeuden käsityksen mukaan päättäväisyyttä ja sitkeää pyrkimystä surmaamiseen käytetyn väkivallan laatu ja määrä huomioon ottaen. Murha oli tehty erityisen raa’alla ja julmalla tavalla. Sarja myönsi oikeudessa surman, mutta piti tekoa tappona.
– Tekotapa siitä johtuvine vammoineen on ollut omiaan aiheuttamaan uhrille suuria tuskia. Rikos on kohdistettu puolustuskyvyttömään, tuomiossa todetaan.
Tuomio ei ole vielä lainvoimainen.
TEKSTI PIA LINDROOS
KUVA SAMI SINOKKI